Fizinio aktyvumo rūšys ir nauda vyresnio amžiaus žmonėms

Fizinio aktyvumo rūšys ir nauda vyresnio amžiaus žmonėms

Pradėti mankštintis, kaip ir daryti didelius pokyčius gyvenime visuomet truputį baisu, bet dar baisiau gailėtis dėl to, ko nepadarei. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda išlaikyti sveikatą ir gyvenimo kokybę bet kokiame amžiuje. Svarbu išsirinkti sau labiausiai tinkančią ir patinkančią aktyvią veiklą. Pateikiame kelias fizinio aktyvumo veiklas ir jų suteikiamą naudą vyresnio amžiaus žmonėms.

Reguliari speciali fizinė veikla ar kasdienė (įprasta) fizinė veikla, pavyzdžiui, greitas ėjimas, bėgimas, šiaurietiškas ėjimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas ar plaukimas, kai naudojamos stambiųjų raumenų grupės, gerina širdies kraujagyslių ir širdies raumens adaptaciją, didina fizinį pajėgumą bei griaučių raumenų ištvermę ir jėgą ir taip patikimai stabdo širdies vainikinių kraujagyslių susirgimų vystymąsi.

  • Mankšta. Vyresniame amžiuje mankšta gali būti ir kaip reabilitacinio vyksmo dalis. Profesionalių specialistų ir jų sudarytų mankštų programų dėka gali sumažėti vyresnio amžiaus asmenų problemos: sunkumai vaikštant, pusiausvyros išlaikymas stovint ir atliekant įvairius judesius ir panašiai.
  • Pilates treniruotės. Pilates treniruočių nauda vyresnio amžiaus žmonių statinei ir dinaminei pusiausvyrai, lankstumui, raumenų jėgai bei griuvimo rizikai mažinti.
  • Funkcinės treniruotės. Funkcinė treniruotė daro teigiamą poveikį raumenų jėgai, dinaminei pusiausvyrai, mobilumui, aerobinei ištvermei ir kasdienei veiklai. Taip pat pastebėtas ir pasipriešinimo pratimų poveikis arteriniam kraujo spaudimui, dėl kurio pagerėja kraujagyslių endotelio funkcija ir padidėja kraujotakos greitis.
  • Taichi dažnai naudojama griuvimų prevencijos programose. Tačiau šios rūšies pratybas turėtų vykdyti tik profesionalus treneris ar instruktorius.
  • Šokis – vienas iš lengviausių ir maloniausių dalykų, kuriuo gali užsiimti vyresnio amžiaus žmonės. Privalumu laikoma tai, kad nereikia jokios ypatingos įrangos ir šokti galima bet kur. Tai galima daryti vienam ar su partneriu. Vyresniems žmonėms ypač rekomenduojami linijiniai šokiai, kurių tempas nėra greitas, judesiai paprasti, tačiau lavinantys pusiausvyrą ir koordinaciją.
  • Žaidimai – krepšinis, tinklinis, futbolas, badmintonas, tenisas – gali būti žaidžiami ir vyresniame amžiuje. Tik reikia atsižvelgti į veiklos intensyvumą bei papildomas (dažnai palengvintas) sąlygas, taisykles. Yra galimybė prisijungti prie klubų, organizuojančių nevaržybinius užsiėmimus, tokius kaip liaudies žaidimai, kooperaciniai ir kitokio pobūdžio žaidimai. Kai kurios organizacijos rengia užsiėmimus tik specialiųjų poreikių žmonėms, pvz.: vežimėlių krepšinį. Tai panašu į įprastą krepšinį, išskyrus kai kurias taisykles ir pritaikytą įrangą. Tam tikros pagalbos dėka, vyresnio amžiaus žmonės, turintys įvairių sveikatos sutrikimų, dėl taisyklių, įrangos ar aplinkos pritaikymo gali rasti būdų užsiimti bet kokiu sportu ar fizine veikla (pvz.: boulingas akliesiems, šokiai kurtiesiems, pažinimo funkcijas gerinantys žaidimai ir pan.).
  • Ėjimas – dar viena fizinio aktyvumo forma, kuri teigiamai veikia vyresnio amžiaus žmonių sveikatą. Teigiama, kad kasdienis tam tikro intensyvumo ir trukmės vaikščiojimas prisideda prie pirminės ir antrinės širdies – kraujagyslių ligų, smegenų kraujotakos ligų, vėžio, ir kitų lėtinių ligų prevencijos. Įtraukus ėjimą į kasdienį fizinį aktyvumą, galima pagerinti vyresnių asmenų gyvenimo kokybę ir net tikėtis ilgaamžiškumo. Todėl vidutinio ir vyresnio amžiaus suaugusieji turėtų reguliariai nueiti tam tikrą atstumą kasdien siekdami pagerinti esamų lėtinių ligų valdymą ir bendrą išgyvenimą. Pastebėtas sumažėjęs mirtingumas nuo visų priežasčių, jei žmogus vaikšto ne mažiau 1-2 valandų per dieną.
  • Šiaurietiškas ėjimas – tinkamiausias vyresnio amžiaus asmenims, kadangi ši fizinio aktyvumo forma suteikia papildomo saugumo ir įtraukia didelį kiekį raumenų bei apkrauna širdies-kraujagyslių ir kvėpavimo sistemas.
  • Fizinis aktyvumas vandenyje. Yra moksliškai pagrįstų įrodymų, kad pratimai vandenyje, kombinuojant juos su jėgos pratimais, turi gerą efektą metaboliniam sindromui. Tokio pobūdžio fizinis aktyvumas gerai veikia trigliceridų profilio gerėjimą ir liemens apimtį. Kombinuota fizinė veikla yra tinkama dislipidemijos ir pilvinio nutukimo valdymui. Mažo intensyvumo vandens aerobika stiprina raumenis bei pusiausvyrą. Vandenyje žmogaus sąnariai neapkraunami papildomai kūno svoriu. Tačiau esant artritui, reikia mankštintis pakankamai šiltame (28-31°C) vandenyje iki 30 min. Mankštinimasis vandenyje dažniausiai rekomenduojamas mažo fizinio aktyvumo asmenims klubų, kelių sąnarių bei stuburo reabilitacijos arba patologinių (ir amžinių) pokyčių prevenciniais tikslais.


Skip to content