Minima Pasaulinė nutukimo diena

Minima Pasaulinė nutukimo diena

Pasaulinė nutukimo federacija, bendradarbiaujanti su Pasaulio sveikatos organizacija, paskelbė spalio 11-ąją Pasauline nutukimo diena. Šios dienos tikslas-skatinti žmones dėti visas pastangas užkirsti kelią šiai organizmo būsenai ir gydyti nutukimą.

Nutukimas ypač pavojingas rizikos veiksnys kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas. Jis labai apsunkina širdies darbą, esant viršsvoriui, dažnai būna ir padidėjęs kraujospūdis. Kartais vien kūno masės sumažinimas padeda sureguliuoti kraujospūdį be vaistų. Taip pat nutukusiųjų kraujagysles greičiau pažeidžia aterosklerozė, dažniau susergama koronarine širdies liga, infarktu, dažnesni pavojingi širdies ritmo sutrikimai, staigios mirtys. Ir tai tik kelios būklės, kurių riziką padidina nutukimas.

Siekiant išvengti nutukimo, reikia nuolat sveikai maitintis remiantis sveikos mitybos taisyklėmis ir principais, be to ypač naudinga kuo daugiau judėti. Siekiant numesti svorio, rekomenduojama tiek sumažinti suvartojamos energijos (kalorijų) kiekį, tiek padidinti savo fizinį aktyvumą. Bendra sveikos mitybos ir didesnio fizinio aktyvumo programa padeda ilgainiui numesti daugiau svorio, palyginti su programa, kuri apima tik sveiką mitybą arba tik didesnį fizinį aktyvumą. Taip pat, visi jūsų kasdienio gyvenimo įpročių-valgymo, gėrimo ir judėjimo-pokyčiai turi būti ne laikini, bet tapti jūsų gyvenimo dalimi visam laikui, o ne kelioms savaitėms ar mėnesiams.

Norint įvertinti savo kūno masę yra pasiskaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI) ir vertinama liemens apimtis (idealu, kai vyro liemens apimtis ne didesnė kaip 94 cm, o moters – 80 cm).Vertinant pagal KMI, pirmo laipsnio nutukimas yra nedidelis, antro – vidutinis, trečio laipsnio – sunkus nutukimas. Optimalus vyrų KMI yra 20-25, moterų – 18,8-23,8. Šį indeksą labai lengva apsiskaičiuoti sau ir apskaičiuoti visiems šeimos nariams: KMI = svoris(kg) padalinta iš ūgio(m) 2.

 

Lietuvos širdies asociacijos informacija

http://www.heart.lt/pagrindinis_meniu/rizikos_veiksniai/nutukimas/3916/

Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Justina Rimkutė, tel. 8 655 40 825, el. p. justina.rimkute@visuomenessveikata.lt