Kas gali suteikti pagalbą moterims, susidūrusioms su kriziniu nėštumu?

Kas gali suteikti pagalbą moterims, susidūrusioms su kriziniu nėštumu?

Psichologinis aspektas yra vienas iš svarbiausių aspektų, kalbant apie moters pasirinkimą darytis abortą. Pastojusi moteris supranta, kad jai nuo šiol teks rūpintis ne tik savimi. Palaikymas ir pagalba iš artimiausių žmonių tampa labai svarbi, o jos nesulaukus, griūva pasitikėjimas savimi. Tada dažniausiai kyla mintys nutraukti nėštumą.

Abortas – mediciniškai persileidimas ar dirbtinis nėštumo nutraukimas. Šnekamojoje kalboje abortu vadinamas tik dirbtinis nėštumo nutraukimas. Tai embriono, esančio moters gimdoje (priklausomai nuo vystymosi stadijos, gemalo arba vaisiaus), sunaikinimas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Legalus abortas atliekamas tik medicinos įstaigoje ir tik gydytojo. Atlikus abortą kitur (t. y., atlikus vadinamąjį kriminalinį abortą), nėščiajai gali iškilti daug papildomų pavojų.

□ Abortas pagal nėščiosios prašymą Lietuvoje yra teisėtas iki 12-osios nėštumo savaitės pabaigos.

□ Nuo 12-osios nėštumo savaitės abortas leidžiamas tik tuo atveju, jei kyla realus pavojus moters gyvybei ir sveikatai.

Pagrindinės priežastys,  dėl  kurių  moterys  nutraukia nėštumą: finansiniai  sunkumai, emocinio palaikymo stoka ir vaiko tėvo ar artimųjų noras.

Kitos galimos nėštumo nutraukimo priežastys: nesuderinamumas su karjera ir darbu; negebėjimas išlaikyti vaiko; nenoras gadinti santykių su vaiko tėvu; tiksliai nustatytas norimų turėti vaikų skaičius (Europoje dažniausiai du), vėlesnis pirmojo gimdymo amžius (daugiau nei 30 metų). Be to, neretai moteris priima sprendimą nutraukti nėštumą dėl to, jog jis buvo neplanuotas.

Moterys dažnai nežino, kas jų laukia po aborto procedūros, kokios galimos aborto pasekmės moters sveikatai, psichologijai ar tolimesniam visaverčiam gyvenimui. Lietuvoje  moteriai, atėjusiai  pas gydytoją nutraukti nėštumo, psichologo pagalba yra tik rekomendacinio pobūdžio. Kitose Europos šalyse po būtinosios specialistų konsultacijos nėščiajai suteikiamos kelios dienos savo sprendimui apgalvoti: Vokietijoje – trys, Nyderlanduose – penkios, Belgijoje – šešios, o Albanijoje – septynios dienos. Norint teikti kompleksinę pagalbą moterims, kurios planuoja daryti abortą, reikėtų gerai suprasti priežastis, dėl ko jos priima tokį sprendimą.

Mums rūpi ir naujo žmogaus gyvybė ir moters gerovė.

Jeigu svarstote apie abortą, Jūs galite kreipkitės į Krizinio nėštumo centrą, kur teikiamos nemokamos konsultacijos, padedančios priimti atsakingą ir sąmoningą sprendimą, taip pat – tęstinė kompleksinė pagalba besilaukiančioms moterims bei pagalba poabortinės traumos atvejais, praradus vaikelį dėl persileidimo ar priešlaikinio gimdymo.

Visoje Lietuvoje konsultacijos teikiamos tel. +370 6 035 79 12, el. p. neplanuotasnestumas@gmail.com.

 

Parengta remiantis krizinio nėštumo centro informacija

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Rima Leonauskienė



Skip to content