Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas bendruomenėje

Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas bendruomenėje

Fizinio aktyvumo užsiėmimai

 

Fizinio aktyvumo užsiėmimų tikslas – sumažinti mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligų bei atskirų vėžio formų (krūties, gimdos, storosios žarnos, prostatos, stemplės, skrandžio ir inkstų), sumažinti 2-ojo tipo cukrinio diabeto atvejų, padidinti kaulų tankį ir tvirtumą, gerinti psichinę sveikatą – sumažinti nerimo ir depresijos simptomus, pagerinti pažintines funkcijas ir miegą. Fizinis aktyvumas taip pat gali pagelbėti esant nutukimui ar sumažinti galimybę nutukti, užkirsti kelią griuvimams bei griuvimo metu patiriamoms traumoms.

Vykdomos programos:

  • Griuvimų prevencijos programa
  • Programa įmonėms ir įstaigoms „Mankšta darbo vietoje“
  • Programa „Futbolas vaikščiojant“
  • Organizmo stiprinimo programa
  • Programa „Aš judu“ 65+
  • Programa „Šiaurietiškas vaikščiojimas“

Užsiėmimų trukmė – nuo 45 iki 60 min. Susitikimų metu vyksta praktiniai užsiėmimai, susitikimų skaičius – ne mažiau kaip 10 kartų. Grupės dalyvių skaičius – ne daugiau kaip 12 asmenų.

Kontaktai registracijai:

Visuomenės sveikatos specialistė (fizinis aktyvumas) Rosita Virketė, tel. +370 659 91923, el. p. rosita.virkete@visuomenessveikata.lt

Mitybos specialisto konsultacijos grupėms ir asmeniui individualiai

 

  1. Teikiamos nemokamos konsultacijos gamintojams, kurie pageidauja paženklinti savo produkciją prekių ženklu „Rakto skylutė“.

Kas tai?

„Rakto skylutė“ – prekių ženklas, skirtas padėti vartotojams lengviau pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. Šie produktai yra naudingesni visuomenei dėl jų sudėtyje esančio mažesnio cukraus, druskos, sočiųjų ir transriebalų kiekio bei papildyti didesniu kiekiu maistinių skaidulų, palyginti su kitais panašiais produktais.

 

Ženklinant produktus prisidedama prie įmonės augimo.

  • Ženklinimas ir konsultacijos ,,Rakto skylutės“ klausimais vyksta savanoriškai ir yra nemokamos.
  • Suteikiama pirmenybė paženklintą produkciją tiekti vaikų ugdymo, vaikų ir suaugusiųjų globos, gydymo įstaigoms.
  • Gamintojui verta ženklinti produkciją dėl didesnės jos paklausos, didesnio matomumo tarp kitų tos pačios kategorijos prekių, be to, ženklinimas padeda pritraukti naujų vartotojų, sudaro palankesnes eksporto į Skandinavijos šalis (Norvegija, Suomija, Švedija) galimybes.
  • Paženklinti produktai įtraukiami į sąrašą, kuriame yra ,,Rakto skylutės“ kriterijus atitinkantys produktai, skelbiamą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.
  • ,,Rakto skylutės“ simboliu paženklintos įmonės yra viešinamos Facebook paskyroje ,,Klaipėdos r. visuomenės sveikatos biuras“.
  • Specialistas taip pat vykdo maisto produktų stebėseną Klaipėdos rajone.

 

______________________________________________________________________________

  1. Atliekami svėrimai ir konsultacijos kūno analizatoriumi (dalyvaujant sveikatingumo programose: ŠKL, aš judu, mitybos ir fizinio aktyvumo).

Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojai kviečiami registruotis svėrimui išmaniosiomis svarstyklėmis ir gauti nemokamą specialisto konsultaciją. Konsultacijos metu Jūs sužinosite:

  • KMI (kūno masės indeksą);
  • paros medžiagų apykaitą;
  • visceralinių riebalų lygį;
  • skysčių kiekį organizme;
  • raumenų ir riebalų išsidėstymą bei analizę.

Būtina išankstinė registracija.

Dėl išsamesnės informacijos ir norėdami užsiregistruoti kreipkitės el. paštu tadas.cizauskas@visuomenessveikata.lt arba telefonu +370 659 72717.

______________________________________________________________________________

  1. Organizuojamos paskaitos rajono gyventojams / bendruomenėms sveikos mitybos temomis.

Paskaitos organizuojamos įvairiomis temomis, kurios susijusios su sveikos mitybos principais: daržovių vartojimo skatinimu, sveikos gyvensenos skatinimu, maisto švaistymo prevencija. Temos rengiamos atsižvelgiant į Klaipėdos rajono gyventojų pageidavimus.

 

________________________________________________________________________________

 

  1. Rengiami 8 savaičių trukmės mokymai. Užsiėmimai vyksta kartą per savaitę. Mokymuose gali dalyvauti tik Klaipėdos rajono gyventojai nuo 18 metų.

8 paskaitų ciklas:

  1. Pagrindinės maistinės medžiagos. Įvadas į esminius mikroelementus (angliavandenius, baltymus ir riebalus) ir mikroelementus (vitaminus ir mineralus), jų funkcijas ir šaltinius mityboje.
  2. Maisto ir dietų pasirinkimas, jų įtaka (dietos). Aptariame įvairias dietas, pvz., Viduržemio jūros regiono dietą, veganizmą, Keto dietą, žaliavalgystę, jų naudą sveikatai, rizikas, žalą ir būdus, kaip dietas įtraukti į kasdienį gyvenimą.
  3. Mityba ir lėtinės ligos. Išskiriamas mitybos vaidmuo lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos bei nutukimas, prevencijai ir valdymui. Pasakojama apie mitybos pasirinkimo įtaką ligų rizikai ir progresavimui.
  4. Virškinimo sveikata ir žarnyno mikrobiota. Gilinamės į ryšį tarp sveikos mitybos, žarnyno ir visapusiškos sveikatos, įskaitant probiotikų, prebiotikų ir skaidulų turinčio maisto poveikį virškinimui ir žarnyno mikrobiotai.
  5. Mityba aktyvių gyvenimo būdą išpažįstantiems žmonėms. Tiriame sportininkų ir fiziškai aktyvių asmenų mitybos poreikius. Aptariame mitybą prieš ir po treniruotės, hidrataciją ir efektyvumo bei atsigavimo optimizavimo strategijas.
  6. Maisto papildų nauda, mitai, vartojimas ir reikšmė sveikatai. Nagrinėjame maisto papildų vartojimo privalumus ir trūkumus, aptariame, kurie iš jų gali būti naudingi ir kurie žalingi, kada ir kaip juos vartoti, taip pat analizuojame veiksnius, turinčius įtakos maistinių medžiagų įsisavinimui ir jų poveikiui.
  7. Mityba skirtingais gyvenimo tarpsniais. Kalbamės apie mitybos poreikius įvairiais gyvenimo etapais, tokiais kaip nėštumas, kūdikystė, vaikystė, paauglystė, pilnametystė ir brandus amžius. Akcentuojame konkrečius maistinių medžiagų poreikius ir galimus iššūkius kiekviename etape.
  8. Sąmoningas valgymas ir maisto psichologija. Aptariame psichologinius valgymo aspektus, įskaitant emocinį valgymą, sąmoningo valgymo praktikas ir strategijas, kaip sukurti sveiką santykį su maistu, kad išvengtumėte persivalgymo ir išlaikytume organizmo homeostazę.

 

 

 

________________________________________________________________________________

  1. Konsultuojamos Klaipėdos rajono ugdymo įstaigos švediško stalo diegimo klausimais.

Konsultacija apima švediško stalo naudą ugdymo įstaigoje mažinant maisto švaistymą ir organizavimo tipus.

 

Traumų  ir sužalojimų prevencijos skatinimas bendruomenėse

 

Programos tikslas – padėti įgyti praktinių įgūdžių, galinčių išsaugoti gyvybę nukentėjusiajam ne tik darbe, bet ir namuose. Dalyviai turės progą įgyti teorinių ir praktinių žinių apie pirmosios pagalbos teikimą.

Vieno susitikimo trukmė – 2 akademinės valandos. Susitikimo metu pateikiama teorija ir vyksta praktiniai užsiėmimai (paskutinį mėnesio ketvirtadienį).

Grupės dydis – ne daugiau kaip 12 asmenų.

 

Kontaktai registracijai:

Dalia Petrikienė, tel. +370 659 80100, el. p. dalia.petrikiene@visuomenessveikata.lt .

Sveikatos stiprinimo programa, skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai

 

Programa skirta suaugusiems asmenims nuo 18 m. Jos dalyviai penkių teorinių ir praktinių užsiėmimų metu gilina žinias apie širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksnius, komplikacijas, mitybos, fizinio aktyvumo bei streso reikšmę šių ligų prevencijai, gamina sveikatai palankius patiekalus, mokosi, kaip taisyklingai atlikti mankštą namuose, bei streso išvengimo būdų ir atsipalaidavimo pratimų.

Programą baigusiais asmenimis laikomi asmenys, kurie dalyvavo ne trumpiau kaip 80 proc. Programos užsiėmimų. Programos pabaigoje dalyviai įvertina Programos naudą užpildydami Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, naudos vertinimo klausimyną.

Užsiėmimų skaičius derinamas su grupe. Programa trunka 5 savaites – po vieną susitikimą per savaitę.

Programos koordinatorė – Rima Leonauskienė

Daugiau informacijos el. paštu rima.leonauskiene@visuomenessveikata.lt arba telefonu +370 655 40817.

Informacija ruošiama…

Užsiėmimai grupėse su specialistais „Šeimos pasirengimas naujagimio atėjimui“

 

Galime padėti šeimoms, kurios ruošiasi svarbiam savo gyvenimo įvykiui – vaikelio gimimui. Pagrindinis dėmesys skiriamas pasiruošimui motinystei. Suteikiame visą reikiamą informaciją apie kūdikio priežiūrą, žindymą ir jo naudą, galimus sunkumus bei jų sprendimo būdus. Mokome kūdikio/vaiko, suaugusio žmogaus gaivinimo pagrindų. Kalbame apie pasiruošimą pokyčiams atsiradus vaikui, vyro ir moters (sutuoktinių) susitaikymą su tėvystės vaidmenimis, pasikeitusius tarpusavio ryšius, pogimdyminės depresijos profilaktiką ir intervenciją ja susirgus (tiek moterų, tiek vyrų).

Subūrėme profesionalų komandą, kuri dalijasi ne tik savo žiniomis, bet ir moko, negaili praktinių patarimų. Į paskaitų ciklą kviečiame ir tėvelius, ir senelius, aukles – žmones, kurie prisideda prie vaiko auginimo bei auklėjimo. Esame atviri naujovėms, paskaitose taikome naujausias pasaulio metodikas, tendencijas.

Seminaro ciklą sudaro šios temos:

  • Šeimos pasiruošimas gimdymui ir pogimdyminiam periodui.
  • Vaiko pirmieji metai (naujagimio, kūdikio priežiūra). Mikroorganizmų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms.
  • Pirmoji pagalba namuose.
  • Saugus vaiko prieraišumas (psichologiniai nėštumo ir tėvystės aspektai). Pogimdyminė depresija

Seminarų ciklas organizuojamas vieną kartą per ketvirtį. Informaciją skelbiame Biuro interneto puslapyje ir Facebook paskyroje.

 

Programos koordinatorė – Rima Leonauskienė

Daugiau informacijos el. paštu rima.leonauskiene@visuomenessveikata.lt arba telefonu +370 655 40817.

Programa „Neįtikėtini metai“

 

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendina projektą „Sveikatos stiprinimo programų tėvams „Neįtikėtini metai“ ir „Augame žaisdami“ organizavimas“. Projekto tikslas – ugdyti ir stiprinti pozityvios tėvystės įgūdžius, suteikiant tėvams daugiau žinių, reikalingų tinkamam elgesio ir emocijų sunkumų turinčių vaikų (3–12 metų) auklėjimui.

 

Apie programą

„The Incredible Years®“ (liet. „Neįtikėtini metai“) – tai prof. dr. Carolyn Webster-Stratton Jungtinėse Amerikos Valstijose sukurta serija viena su kita susietų, įrodymais pagrįstų programų, skirtų tėvams, vaikams ir mokytojams, palaikoma daugiau nei 30 metų tyrimų. Tikslas yra užkirsti kelią mažų vaikų elgesio problemoms ir jas koreguoti bei skatinti jų socialinę, emocinę ir akademinę kompetenciją.

Klaipėdos rajone įgyvendinamos programos:

  • programa ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams, skirta tėvams, įtėviams ir globėjams, auginantiems 3–6 m. amžiaus vaikus.
  • programa mokyklinio amžiaus vaikų tėvams, skirta tėvams, įtėviams ir globėjams, auginantiems 6–12 amžiaus vaikus.

 

Programos nauda:

  • stiprina pozityvios tėvystės įgūdžius;
  • puoselėja tėvų ir vaikų bendravimą ir prieraišumą;
  • formuoja tėvų gebėjimą skatinti vaikų emocijų reguliaciją ir socialinius įgūdžius, bendradarbiaujant ir su vaikų pedagogais;
  • mažina itin griežtą, grubų drausminimą ir padeda koreguoti vaikų elgesio problemas.

 

Ikimokyklinėje programoje tėvai taip pat mokomi, kaip:

  • skatinti vaikų kalbos vystymąsi;
  • ugdyti vaikų pasirengimo mokyklai įgūdžius.

 

Mokyklinėje programoje tėvai taip pat mokomi, kaip:

  • skatinti vaikų akademinį tobulėjimą,
  • padėti jiems ruošiant namų darbus,
  • prižiūrėti vaikus po pamokų,
  • nustatyti taisykles dėl televizoriaus, kompiuterio ir narkotikų vartojimo.

 

Programa padeda:

  • stiprinti ryšį su vaiku, mėgautis kartu praleistu laiku;
  • geriau suprasti vaiko elgesį ir elgesio sunkumų priežastis;
  • įsigilinti ir taikyti veiksmingus vaiko elgesio valdymo būdus;
  • išmokti efektyviai nustatyti ribas, taisykles ir sėkmingai naudoti paskatinimų sistemą;
  • padėti savo vaikui išmokti valdyti emocijas, kurti pozityvius santykius su kitais;
  • tobulinant tėvystės įgūdžius, labiau pasitikėti savimi;
  • suteikti pagalbą savo vaikui ir leisti jam jaustis geriau.

 

Programos užsiėmimai vyksta gyvai Biure ir nuotoliniu būdu. Dalyvavimas tėvų grupėse NEMOKAMAS.

Kartą per savaitę dalyviai renkasi į 2 val. trukmės bendrus grupės kontaktinius susitikimus Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure (Klaipėdos g. 11, Gargždai) arba nuotoliniu būdu (ZOOM platforma). Susitikimuose apmokyti grupių vadovai (psichologai) naudoja realaus gyvenimo situacijų vaizdo įrašus (videovinjetes). Tėvai skatinami dalytis savo idėjomis tarpusavyje, ne tik grupės diskusijose, bet ir su bičiuliu iš grupės.

 

Programos „Neįtikėtini metai“ Klaipėdos rajone tėvų grupės vadovės:

 

Registracija į grupes ir detalesnė informacija aukščiau nurodytais kontaktais.

Daugiau apie Programas čia.

 

     

Skip to content