Tarpasmeninės ribos

Tarpasmeninės ribos

Kaip dažnai pagalvojate, kad žmogus, su kuriuo bendraujate, peržengė Jųsš asmenines ribas? O gal pats sulaukėte komentaro, kad peržengėte kito asmens asmenines ribas? Dažnai žmonės skundžiasi, kad buvo pažeistas jų privatumas, kad kiti nuolat veržiasi į jų asmeninę erdvę, tarsi intuityviai jausdami kažkokią sunkiai apčiuopiamą ribą, už kurios svetimiems žengti draudžiama. Šiapus šios ribos yra privati erdvė. Kviečiame susipažinti su tarpasmeninių ribų rūšimis, gal tai padės labiau pažinti save ar kitą asmenį.

Ribos apibrėžia tai, kas yra leidžiama ir kas neleidžiama santykiuose. Kartais žmonės gali turėti skirtingas ribas  savo santykiuose su kitais žmonėmis.  Išskiriamos trijų rūšių ribos – porėtos, sveikos ir griežtos. Sveikos ribos yra būtinos rūpinantis savimi. Jos apsaugo mus nuo neigiamų jausmų, susijusių su išnaudojimu, nuvertinimu, emociniu nuovargiu, vienišumu, socialinės paramos trūkumu ir pan., bei nuo toksiškų santykių ir konfliktų. Sveikos ribos yra svarbios, nes jos turi įtakos ne tik pačiam asmeniui, bet ir aplinkiniams.

Porėtos ribos                  

Žmonės, kurių ribos yra porėtos, leidžia bet kam prisiartinti prie jų ir dažnai yra labai pasitikintys net nepažįstamais  žmonėmis. Jie gausiai dalinasi savo asmenine informacija. Jiems yra sunku pasakyti NE kitiems. Be to, jie greitai perima kitų nuomones ir vengia konfliktų nusileisdami kitiems, komunikuoja pasyviai ir per daug įsitraukia į kitų problemas bei negina savo asmeninių vertybių.

Griežtos ribos

Žmonės, kurių ribos griežtos, bendrauja su kitais per atstumą ir jais nepasitiki. Jiems yra labai sunku dalintis asmenine informacija ir jie beveik visada kitiems sako NE, labai lengvai atsiriboja nuo kitų žmonių problemų, nerodo palaikymo, dažnai ignoruoja kitų nuomones ir atsiriboja nuo jų, kad išvengtų konfliktų. Jiems yra sunku keisti savo asmenines vertybes ir jų komunikacija dažnai atrodo labai agresyvi.

Sveikos ribos

Žmonės, kurių ribos yra sveikos, renkasi, ką įsileisti ir ko neįsileisti į savo gyvenimą. Jiems reikia laiko pasitikėjimu grįstiems santykiams sukurti, tačiau didelių sunkumų nekyla. Jie tinkamai dalijasi asmenine informacija su kitais ir gali pasakyti NE, kai reikia. Žmonės su sveikomis ribomis palaiko kitus be įsitraukimo į jų problemas. Jie vertina savo ir kitų nuomones ir atkakliai komunikuoja su jais. Jie laikosi asmeninių vertybių, bet gali adaptuotis ir į konfliktus žiūri kaip į normalų reiškinį.

Sveikos tarpasmeninės ribos duoda daug naudos – palaiko gerą psichinę ir emocinę sveikatą, vysto autonomiją ir asmenybę bei teigiamai veikia aplinkinių elgesį. Jei norime sukurti sveikas ribas, turime pažinti save, savo jausmus ir norus. Jei mums yra aišku, ko mes norime, labai lengva suprasti, ko mes tikimės iš savęs ir iš kito žmogaus bet kokiuose santykiuose. Kai žinome, kokias ribas norime nustatyti, ateina laikas kuo paprasčiau pasakyti artimam žmogui apie savo ribas. Jei savo ribas nusakome neaiškiai, lieka erdvės interpretacijai. Galiausiai, svarbu nustatyti, kokios pasekmės laukia, jei žmogus peržengia jūsų ribas. Jei ribų nėra arba jos per griežtos, galimi konfliktai su artimaisiais.

Atminkite, kad jūs ne vieni. Jei turite klausimų ar sunkumų spręsdami konfliktus ar kitas problemas, kuriuos sukelia stresą, paskambinkite, apsilankykite arba parašykite. Psichologai ir gerovės specialistai gali jums padėti. Išsami informacija.

 



Skip to content