Saugus eismas – kiekvieno mūsų atsakomybė

Saugus eismas – kiekvieno mūsų atsakomybė

Kiekvienais metais (nuo 2005 metų) lapkričio trečiąjį sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Šiais metais tokia diena – lapkričio 17-oji.

Šia diena siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi, kad būtų išvengta beprasmių aukų. Kartu tai – solidarumo išreiškimas ir dvasinis palaikymas šeimoms, kurios išgyvena netektis dėl eismo įvykiuose prarastų artimųjų.

Kiekvienais metais mirčių nuo kelių eismo įvykių daugėja, per metus žūva iki 1,35 milijonų žmonių visame pasaulyje – beveik 3 700 žmonių kiekvieną dieną. Eismo įvykių sukeltos mirtys yra pirmaujanti priežastis tarp vaikų ir jaunų suaugusiųjų (5-29 metų) mirčių. Mirtys yra tik ledkalnio viršūnė – dešimtys milijonų žmonių kelių eismo įvykių metu patiria įvairias stiprias traumas ir sužeidimus, kas neretai atsiliepia tolimesniame gyvenime.

2018 metais Lietuvoje užfiksuoti 3211 eismo įvykių, 135 asmenys buvo sužeisti, o net – 170 žuvo. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad eismo įvykių neišvengsime (žmonės suklysta ir daro klaidų) tačiau kelių eismo įvykiai neturėtų būti sunkių sužeidimų ar blogiau – mirčių, priežastimi.

Turime prisiminti pagrindines taisykles, kurių laikydamiesi apsaugosime save, savo šeimą, artimuosius bei kitus kelių eismo dalyvius.

Saugaus greičio laikymasis

Nustatyta, kad kiekvienas 1 proc. vidutinio greičio padidinimas 4 proc. padidina eismo įvykio tikimybę. Keliu, kur leistinas greitis 50 km/h, važiuojant 65 km/h greičiu ir partrenkiant pėsčiąjį, mirties tikimybė pėsčiajam padidėja 4,5 karto.

Vairavimas neapsvaigus nuo alkoholio

Vairavimas apsvaigus nuo alkoholio padidina avarijos tikimybę. Apskaičiuota, kad 5-35 proc. eismo įvykių pasibaigusių mirtimi yra susiję su alkoholio vartojimu. Bet koks alkoholio kiekis kraujyje kenkia vairavimo įgūdžiams.

Saugos diržų segėjimas

Automobilio priekyje sėdinčių asmenų saugos diržų segėjimas 45-50 proc. sumažina tikimybę patirti rimtus ar net mirtinus sužalojimus eismo įvykio metu, gale sėdinčių asmenų – 25 proc.

Šalmo dėvėjimas

Teisingai naudojant šalmą net 42 proc. sumažėja tikimybė patirti mirtinus sužalojimus ir 69 proc. sumažėja galvos traumos tikimybė.

Vaikų apsaugos priemonės

Tinkama vaikų apsauga automobilyje gali sumažinti net 60 proc. mirties tikimybę avarijos metu.

 

 

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Informacijos šaltinis www.who.org Skip to content