5 mitai apie lytiškai plintančias ligas

5 mitai apie lytiškai plintančias ligas

Lytiškai plintančio ligos – tema, kuri dažnai būna apipinta įvairiais mitais. Internete galima rasti daug įvairių patarimų ir gydymo būdų, tačiau toli gražu ne visi jie yra naudingi, o neretai kai kurie įsitikinimai gali mums ne tik kad nepadėti, tačiau ir pakenkti. Siūlome susipažinti su dažniausiais mitais apie lytiškai plintančias ligas.

1. Jei po lytinių santykių apsiprausiu, išvengsiu lytiškai plintančių ligų.

Asmens higienos palaikymas yra labai svarbus dalykas, tačiau tai nėra profilaktikos priemonė.

2. LPl užsikrėsti gali tik tie žmonės, kurie turi daug lytinių partnerių.

Žmonės, kurie turi daug lytinių partnerių, turi didesnę riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Tačiau ir vienas, ypač atsitiktinis lytinis partneris, gali būti infekcijos šaltinis, nuo kurio galima užsikrėsti. Dažnai klausiama, kas yra „daug“ lytinių partnerių. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose, skirtose specialistams, yra pažymėta, jog jeigu asmuo turi daugiau negu vieną partnerį per metus, tai tokia elgsena turėtų būti vertinama kaip rizikinga. Užsikrėsti LPI galima ir turint vieną lytinį partnerį. Pavyzdžiui, Lietuvoje kas antra moteris, kuriai diagnozuota kokia nors lytiškai plintanti infekcija, nurodo, jog užsikrėsti galėjo tik nuo vieno partnerio – sutuoktinio/sugyventinio ar nuolatinio partnerio.

3. Jei užsikrėsiu lytiškai plintančia liga, žinosiu tai.

Netiesa, nes dauguma šių infekcijų yra besimptomės. Be to, visos užkrečiamosios ligos turi savo inkubacinį laikotarpį, per kurį dažniausiai simptomai nepasireiškia, tačiau, turint santykius su kitais žmonėmis, juos galima užkrėsti net patiems to nežinant. Pvz., ŽIV infekcijos vidutinis inkubacinis periodas trunka apie 3 savaites, tačiau infekcijos perdavimas galimas jau po poros parų.

4. ŽIV infekcija man negresia, jei nesantykiauju su žmonėmis kurie vartoja narkotikus.

Bet kokios grupės individams yra ŽIV infekcijos rizika, nepaisant jų tautybės, amžiaus ar seksualinės orientacijos.

5. Lytiškai plintančiomis ligomis užsikrėsti neįmanoma, jei lytinis aktas yra nutraukiamas.

Užsikrėtimo tikimybė yra visiškai nesusijusi su ejakuliacijos procesu. Jei partneris serga, tuomet dažniausiai jam būdingi arba išbėrimai, arba išskyros iš lytinių organų (išskyrus slaptų, besimptomių susirgimų atvejus), todėl lytinio akto metu, kuomet nenaudojamos apsaugos priemonės – nepriklausomai nuo to, ar aktas nutraukiamas, ar ne – užsikrėtimo tikimybė yra labai didelė.

 

Norint išvengti lytiškai plintančių ligų, PSO nurodo, jog svarbu laikytis saugesnės lytinės elgsenos principų, kurie yra:

-monogaminių lytinių santykių praktikavimas;

-atsitiktinių santykių ir partnerių kaitos vengimas;

-taisyklingas ir reguliarus apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas.

Po nesaugaus lytinio akto, kilus įtarimui dėl galimo užsikrėtimo arba atsiradus LPl požymiams, nedelsiant kreiptis į gydytoją specialistą.

 

Informacija parengta pagal ULAC rekomendacijas



Skip to content