Nervinė bulimija – kaip vyksta ir kokie požymiai

Nervinė bulimija – kaip vyksta ir kokie požymiai

Nervinė bulimija – valgymo sutrikimas, kuris pasireiškia persivalgymo priepuoliais (bent kartą per savaitę; per pastarąjį mėnesį).

Dėl bulimijos gali išsivystyti refliuksas, dantų problemos, gerklės skausmai, dehidratacija, skrandžio negalavimai.

Kaip viskas vyksta?

 

PERSIVALGYMO FAZĖ

Labai didelio maisto kiekio suvalgymas per gana trumpą laiką (pvz., per dvi valandas) bei valgymo nekontroliavimas (pvz., nesugebėjimas sustoti valgymo metu).

KOMPENSACINIS ELGESYS

Naudojamas kaip būdas išvengti svorio padidėjimo po persivalgymo epizodų. Naudojamos tokios priemonės: vėmimas, vidurius laisvinančių vaistų naudojimas, badavimas/labai griežtos dietos, ypač per didelis krūvis, nelegalių vaistų vartojimas svorio reguliavimui.

SAVĘS VERTINIMAS

Asmuo, sergantis nervine bulimija, didžiulį dėmesį skiria savo kūno formai ir svoriui, todėl tokio asmens savigarba ir savivertė yra nulemta išorinės išvaizdos.

 

Požymiai

 

FIZIOLOGINIAI

Sukelti vėmimo (patinimas aplink skruostus ar žandikaulį; nuospaudos ant krumplių; dantų pažeidimai ir blogas kvapas iš burnos). Jaučiasi pilvo pūtimas, atsiranda vidurių užkietėjimas arba maisto netoleravimas, dingsta arba sutrinka menstruacijos. Asmuo jaučia nuovargį, vangumą, dažnai alpsta, susilpnėja imuninė sistema, staigus svorio kritimas arba padidėjimas.

PSICHOLOGINIAI

Stipri baimė priaugti svorio, padidėjęs nerimas arba dirglumas valgio metu, Padidėjęs jautrumas komentarams ar kritikai (nuomonei) apie kūno formą ar svorį, valgymo ar mankštos įpročių pakitimas, nepasitenkinimas kūnu ir neigiamas kūno įvaizdis, depresija, nerimas, kontrolė maistui.

ELEGSYS

Pasikartojančios dietos, pvz., kalorijų skaičiavimas, valgio praleidimas, badavimas arba tam tikrų maisto produktų ar maisto grupių vengimas, dažnos kelionės į tualetą valgio metu arba iš karto po jo, vengimas valgyti viešai, maisto gaminimas, tačiau jo nevalgymas.

Niekada nepatariama „žiūrėti ir laukti“. Jei jūs ar jūsų pažįstamas asmuo kenčia nuo valgymo sutrikimo, svarbu kuo anksčiau suteikti pagalbą. Ankstyvoji pagalba – raktas į geresnę sveikatą ir gyvenimo kokybę.

__________________________________________________

Jaunuoli gali nemokamai, anonimiškai bei konfidencialiai konsultuotis su jaunimo koordinatore:

El. paštu: greta.rackauskaite@visuomenessveikata.lt;

Telefonu:  8 659 93739

Susitikti galime:

  • Klaipėdos g. 11, Gargždai;
  • Klaipėdos g. 4 – 2, Priekulė;
  • Šermukšnių g. 3, Veiviržėnai.

Sek aktualias naujienas:

 

Finansuojama iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse”

____________________________________________________

Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė

Šaltiniai:Skip to content