14 Gru Arbatos magija: nauda jūsų organizmui ir sielai
Vienas iš seniausių gėrimų arbata ne tik maloniai kvepia ir suteikia jaukumo jausmą, bet taip pat gali būti puikus pasirinkimas gerinant bendrą sveikatą. Pasaulyje vyrauja daugybė arbatos rūšių, nuo žaliosios iki juodosios arbatos, kiekviena rūšis pasižymi savo unikaliais sveikatingumo privalumais. Kviečiame prisiminti dažniausiai vartojamų arbatų naudas.
Žalioji arbata: antioksidantų šaltinis
Žalioji arbata gali pasigirti dideliu antioksidantų kiekiu, kuris padeda organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais. Be to, ji gali pagerinti kognityvinę funkciją ir padėti mažinti širdies ligų riziką. Geriausia žaliąją arbatą gerti ryte dėl dviejų priežasčių: joje esančio kofeino bei norint paspartinti organizmo metabolizmą.
Juodoji arbata: stimuliuoja ir gerina kraujospūdį
Juodoji arbata yra puiki alternatyva kavai. Ji turi kofeino, kuris suteikia energijos, bet jo kiekis yra mažesnis nei kavoje. Be to, juodoji arbata gali būti naudinga širdies ir kraujagyslių sistemai, teigiamai prisideda prie kraujospūdžio reguliavimo. Šią arbatą siūloma gerti ryte, kad nepakenktumėte miegui. Negalima piktnaudžiauti, nes gali turėti įtakos imuninei sistemai.
Žaliojoje ir juodojoje arbatoje yra kofeino, todėl šios arbatos skatina išsiskirti skrandžio rūgštį. Piktnaudžiauti dideliais kiekiais stiprios arbatos nevertėtų.
Juodoji ir žalioji arbata skatina skysčių iš organizmo išsiskyrimą, todėl negalima pamiršti gerti vandens.
Raudonoji arbata: ramina ir palaiko virškinimą
Raudonoji arbata yra puikus pasirinkimas norintiems išvengti kofeino, bet vis tiek mėgautis arbata. Ji gali veikti raminančiai, taip pat teigiamai prisideda prie geresnės virškinimo funkcijos. Tai puikus karštas gėrimas vakare, nes neįtakoja miego.
Žolelių arbatos: natūralus sveikatos gerinimas
Įvairios žolelių arbatos, tokios kaip mėtų, ramunėlių ar imbiero šaknies arbata, gali padėti įvairioms sveikatos problemoms mažinti. Šios arbatos gali palengvinti skausmus, sumažinti stresą ir netgi pagerinti imuninę sistemą. Šios arbatos puikiai tinka vakarienei arba tiesiog atsipalaidavimui po sunkios dienos.
Vis dėlto svarbu prisiminti, kad arbata neturėtų būti naudojama kaip vienintelė priemonė gydyti ligas ar sveikatos problemas, svarbu nepamiršti įvairios ir subalansuotos mitybos bei sveiko gyvenimo būdo.
Vietinės arbatžolės
Lietuvoje auga įvairių rūšių arbatžolės, kurios taip pat turi įvairių naudingų savybių. Štai keletas arbatžolių, kurias galima rasti Lietuvoje, ir jų galimos naudingos savybės.
Mėtos. Mėta labiausiai žavi gaiviu aromatu, tačiau nepamirškime, kad ši arbatžolė gali padėti suvirškinti maistą. Ji taip pat gali būti naudinga sumažinant galvos skausmą ir gerinant kvėpavimą.
Šalavijas. Šalavijas turi priešuždegiminių ir antibakterinių savybių. Augalo sudėtyje gausu vitaminų ir mineralų, bet ir nemažai biologiškai aktyvių junginių. Jis gali būti naudingas geriant peršalimo laikotarpiu, taip pat padeda gerinant virškinimo funkcijas, gerina nervų sistemos veiklą ir pan.
Ramunėlės. Ramunėlės turi raminančių savybių ir gali būti naudingos mažinant stresą ir gerinant miegą. Jos taip pat gali padėti su virškinimu ir sumažinti skausmą. Nereikėtų piktnaudžiauti nėštumo metu, vartojant vaistus, nes ramunėlės trukdo įsisavinti kai kuriuos medikamentus.
Ežiuolė. Seniau buvo naudojama kaip natūralus antibiotikas. Ežiuolė turi daug vitaminų ir mineralų. Tinka nuo peršalimo, valo kraują, padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, stiprina organizmo atsparumą, stiprina plaukus bei nagus.
Kiaulpienė. 2017 m. atliktas mokslinis tyrimas rodo, kad kiaulpienėse esantys polisacharidai iš tiesų gali būti labai naudingi kepenų veiklai. Turi diuretinių savybių, padedančių iš organizmo pašalinti perteklinį skysčių kiekį, gali padėti esant šlapimo takų infekcijai, apsaugo nuo uždegimo ir peršalimo
Čiobrelis. Čiobrelių arbatoje yra eterinių aliejų, kurie pasižymi antibakterinių ir priešuždegiminių poveikiu. Čiobrelių arbata gali būti naudinga susirgus peršalimu ar kitomis kvėpavimo takų ligomis. Gali padėti nuo odos ligų, egzemos, spuogų. Gerina apetitą, nuotaiką.
Jonažolė. Jonažolė turi raminančių savybių ir gali būti naudinga kovojant su depresija ir nerimu, stiprina nervinę sistemą. Ji taip pat turi priešuždegiminių savybių.
Gerkite arbatą atsakingai ir mėgaukitės jos skoniu ir nauda jūsų organizmui bei sielai!