Artėjančias šventes pasitikime sveiki: neužmirškime profilaktikos priemonių

Artėjančias šventes pasitikime sveiki: neužmirškime profilaktikos priemonių

Artėjant žiemos šventėms, kai dauguma žmonių džiaugiasi šeimos ir draugų ratuose, sveikatos tema tampa ypač svarbi. Deja, šiuo metu sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga visoje šalyje yra didelis ir kiekvienam iš mūsų yra svarbu imtis papildomų atsargumo priemonių, kad išvengtume nereikalingų sveikatos problemų ir šventes sutiktume artimųjų rate. Nepaisant švenčių euforijos, šiuo metu turime būti ypač atidūs ir atsakingi. Norint saugiai mėgautis šventinėmis akimirkomis, svarbu laikytis tam tikrų prevencinių priemonių, kurios apsaugos mus nuo įvairių infekcijų ir užtikrins, kad šventės būtų tikrai džiuginančios.

Situacija Lietuvoje

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC), Lietuvoje sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius per savaitę dar padidėjo, COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) šiek tiek sumažėjo. 50-ąją šių metų savaitę (gruodžio 11–17 d.) bendras visų ligų sergamumo rodiklis siekė 1771,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, prieš metus tą pačią savaitę jis buvo didesnis – 1843,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų.  Mažiausias sergamumo rodiklis praėjusią savaitę išliko Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje.

Epideminį sergamumo lygį pasiekė 30 savivaldybių, t. y. peržengė 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą. Šį peršalimo ligų sezoną nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi. Didžiausias sergamumas 50-ąją savaitę  registruotas Vilniaus mieste ir rajone, taip pat Šiaulių mieste. Praėjusią savaitę 3 ugdymo įstaigos (Vilniaus apskrityje) paskelbė infekcijų plitimą ribojantį rėžimą (5–7 d. laikotarpiui). Daugiau informacijos rasite čia.

Gruodžio 11–17 d. Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyti 26 asmenys: 17 vaikų (0–17 m.) ir 9 suaugusieji (3 asmenys priklausantys 18–64 m. amžiaus grupei  ir 6 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys). Intensyvios terapijos skyriuje buvo gydomas 1 asmuo (>65 m. amžiaus).

Kokių profilaktikos priemonių imtis, kad šventes sutiktume sveiki?

  • Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir COVID-19 ligos yra skiepai, tad, jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti. Itin rekomenduojama pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, siekiant išvengti hospitalizacijos ir komplikacijų. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
  •  Reguliariai plaukite rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių), nesant galimybei – naudokite rankų dezinfekcijos priemones.
  • Nelieskite akių, nosies ar burnos, ypač nešvariomis rankomis.
  • Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas.
  • Viešose vietose laikykitės saugaus atstumo.
  • Čiaudėdami ir kosėdami užsidenkite nosį ir burną vienkartine nosine. Panaudotas nosinaites išmeskite į šiukšliadėžę. Jeigu po ranka neturite nosinės, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu –  nusiplaukite rankas.
  • Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose / dirbkite iš namų, nedalyvaukite šventiniuose darbo vakarėliuose, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Šeimos nariams, nejaučiantiems ligos simptomų, likti namuose nebūtina.
  • Susirgę dėvėkite medicininę kaukę ar respiratorių, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugydami sergantį asmenį, taip pat dėvėkite medicinines kaukes ar respiratorius.
  • Medicinines veido kaukes arba respiratorius dėvėkite viešose uždarose vietose: paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

 Skip to content