Dažniausi mitai apie narkotikus

Dažniausi mitai apie narkotikus

Socialinėje erdvėje galime atrasti daug teiginių, kurie „pateisina“ narkotikus vartojančius jaunuolius. Tačiau teiginiai dažniausiai yra mitai. Žemiau pateikti 10 populiariausių mitų apie narkotikus.

 

Mitas. Vieną kartą pavartojus tikrai nieko neatsitiks.

Faktas. Taip galvoja dažnas eksperimentuotojas. Narkotikų poveikis kiekvienam žmogui skirtingas – vienam nuo tam tikros dozės, pavartotos pirmą kartą, gali nieko neatsitikti, kitam ir pirmas kartas baigtis sutrikusiu kvėpavimu, širdies smūgiu ar koma.

 

Mitas. „Lengvi“ narkotikai – nepavojingi.

Faktas. Nėra „sunkių“ ir „lengvų“ narkotikų. Nuo visų rūšių narkotikų per ilgesnį ar trumpesnį laiką gali išsivystyti priklausomybė. Mirties priežastimi gali tapti tiek alkoholio ar tabako, tiek ir tariamai „lengvų“ narkotikų vartojimas.

 

Mitas. „Žolytė“ – nekenksminga.

Faktas. Piktnaudžiavimas kanapėmis ypač pablogina sugebėjimą mokytis ir gali išprovokuoti psichikos ligas: psichozes, šizofreniją, nerimą, asmenybės sutrikimus, depresiją, agresyvų nemotyvuotą elgesį.

 

Mitas. Paaugliai per jauni, kad jiems išsivystytų priklausomybė nuo narkotikų.

Faktas. Priklausomas nuo narkotikų gali tapti bet kokio amžiaus žmogus. Įsčiose esantis vaisius, taip pat gali gimti turintis narkomano abstinencija, jei mama narkotikus vartojo būdama nėščia.

 

Mitas. „Legalus apsvaigimas“ nekenkia sveikatai.

Faktas. Kai kurie pardavėjai tiesiog manipuliuoja žmonių patiklumu ir ne visada prekiauja saugiais produktais. Dažnai jie klaidingai pateikia informaciją apie pardavinėjamų medžiagų paskirtį, kurių sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę žmogaus sveikatai.

 

Mitas. Visi nelegalūs narkotikai yra vienodai žalingi.

Faktas. Įvairūs narkotikai gali pakenkti skirtingai. Manoma, kad kai kurie narkotikai, tokie kaip heroinas, yra pavojingesni dėl to, kad juos vartojant iškyla didesnė priklausomybė ir perdozavimo grėsmė arba dėl to, kad jie leidžiami į venas. Tiesa yra tai, kad visi narkotikai sukelia įvairius pavojus.

 

Mitas. Rūpesčiai kyla tik narkotikų priklausomybę turintiems asmenims.

Faktas. Priklausomybė ar potraukis yra ne vienintelė narkotikų sukeliama problema. Kai kuriems žmonėms jau po pirmo pavartojimo iškyla rūpesčių, arba jie išsivysto vis dažniau vartojant narkotikus. Narkotikų vartojimas gali paveikti fizinę ir psichinę būklę, šeimos gyvenimą, santykius, darbą ar mokslus. Taip pat gali iškilti teisinių ar finansinių problemų.

 

Mitas. Jau geriau gerti alkoholį nei vartoti narkotikus.

Faktas. Priklausomybė išsivysto tiek nuo narkotikų, tiek nuo alkoholio. Abu svaiginimosi būdai tampa nusikaltimų, nelaimingų atsitikimų, savižudybių, apsinuodijimų, fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimų priežastimi.

 

Mitas. Narkotikai malšina stresą. Jie padeda susidoroti su problemomis.

Faktas. Narkotikai tik priverčia žmones pamiršti ir nesirūpinti savo bėdomis, tol kol narkotikas veikia. Narkotiko veikimui pasibaigus – problema neišsisprendžia.

 

Mitas. Pavartojus narkotikų yra saugu vairuoti.

Faktas. Daugelis žmonių galvoja, kad pavartojus marihuanos yra saugu vairuoti. Tačiau tai netiesa. Pavartojus marihuanos padidėja avarijos tikimybė. Kadangi narkotikas sulėtina refleksus, koordinacija, mąstymą.

__________________________________________________

Jaunuoli gali nemokamai, anonimiškai bei konfidencialiai konsultuotis su jaunimo koordinatore:

El. paštu: greta.rackauskaite@visuomenessveikata.lt;

Telefonu:  8 659 93739

Susitikti galime:

  • Klaipėdos g. 11, Gargždai;
  • Klaipėdos g. 4 – 2, Priekulė;
  • Šermukšnių g. 3, Veiviržėnai.

Sek aktualias naujienas:

 

Finansuojama iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse”

____________________________________________________

Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė

Literatūros šaltiniai:



Skip to content