Dieta ar tinkama, subalansuota mityba

Dieta ar tinkama, subalansuota mityba

Kalbant apie mitybą ir maitinimąsi, neatsiejamas žodis yra „dieta“. Bet kas iš tiesų slypi po žodžiu „dieta“? Ar mes teisingai jį suprantame, interpretuojame? Ar tikrai mums visiems reikia laikytis dietų? Ar žurnalų straipsniuose, internetiniuose puslapiuose aprašomos dietos tinka visiems be išimties?

Kai tiek daug įvairios literatūros, dažnai „dietos“ sąvoką suprantame tik siaurąja prasme, kaip priemonę, siekiant sulieknėti. O juk dieta – speciali mityba, rekomenduojama ar net privaloma sergantiems įvairiomis ligomis. Antsvoris dažnai atsiranda dėl tam tikros ligos ir dietos privaloma laikytis dėl ligos, ne dėl įnorių ar užgaidų. Svarbiausias dietinės mitybos bruožas yra visapusiškas ir ilgalaikis poveikis, kurio pagrindinis tikslas yra vidinių organizmo procesų suderinimas. Taigi dieta – tam tikras sveiko ar sergančio žmogaus maitinimosi režimas. Dieta gali būti gydomoji (terapinė) ir skirta sveikiesiems. Taipogi internete galima rasti įvairių specializuotų dietų, pavyzdžiui, kraujo grupės dieta, grikių dieta, Atkinsono dieta ir t.t. Tarp visų šių dietų lengva susipainioti. Tačiau visuomet prisiminkite, kad dieta – individualus procesas. Kas tiko kaimynui ar ką perskaitėte internete nebūtinai tiks jums. Jei turite sveikatos problemų, kreipkitės į specialistus, į gydytoją dietologą, kuris sudarys dietą pagal jūsų organizmo poreikius ir kuri tiks tik jums. Atminkite, kad savo sveikatą patikėję internete rastam nekvalifikuotam mitybos specialistui ir vėliau ją susigadinę, dėl netinkamai parinktos dietos, priekaištus galėsite reikšti tik savo patiklumui.

Tai ką man rinktis?

Siūlau – meilę sau: tinkamą mitybą ir fizinį aktyvumą. Jeigu jaučiatės apsunkę ar ant savęs nešiojate keletą nereikalingų kilogramų, atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir kiek judate. Norint pasijusti lengvesniems ar atsikratyti iš po gimtadienio priaugtų poros kilogramų, nereikia laikytis griežtų dietų. Taip, dietų poveikis dažnai yra greitai pastebimas ir džiuginantis. Tačiau kaip greitai netekote antsvorio, taip greitai jis jums ir sugrįš, nustojus laikytis dietos. O jei norime ilgalaikių rezultatų, tai imkimės ilgalaikių veiksmų. Pirmiausia pasiskaičiuokime savo kūno masės indeksą: svorį padalinkime iš ūgio kvadratu. Jeigu gaunate skaičių nuo 18,5 iki 24,99, tai jūsų svoris yra normalus. Jei gaunate iki 29,99, tai nerimauti taip pat per daug nereikėtų. Tačiau jei jūsų skaičius yra mažesnis nei 18,5 ar didesnis nei 30 – jums derėtų pasikonsultuoti su specialistu. Kol mums dar nereikia specialistų pagalbos, ką mes galime padaryti dėl savęs? Į savo gyvenimo būdą įtraukti tinkamą mitybą.

Kaip gausu informacijos apie įvairiausias dietas, taip pat gausu įvairiausios informacijos ir apie tinkamą mitybą. Ir didžioji dalis jos yra vienoda. Niekas neišgalvoja naujų teiginių ar būdų tinkamai maitintis. Tai yra ta pati sena, išbandyta ir patikrinta tiesa. Ką, kaip, kiek ir kada mes valgome, taip mes ir atrodome. Neapgaudinėkime savęs, kad nuo pirmadienio aš pradėsiu laikytis dietos ar tinkamai maitintis. Yra posakis „Geriausia diena – rytojus, ji niekada neišaušta.“ Tad pradėkime nuo šiandienos, ne nuo rytojaus ir ne nuo pirmadienio. Pradėkime nuo mažų žingsnių, nuo mažų pokyčių, kad tai virstu įpročiu ir nebūtų kančia ar prievolė. Lai praeina metai ar dveji, kol jūsų gyvenime tinkama ir subalansuota mityba bus gyvenimo dalis.

Nuo ko pradėti? Atsiminti 4 klausiamuosius žodžius: ką, kaip, kiek ir kada? Ką valgome, kaip valgome, kiek valgome ir kada valgome. Atsakę sau į šiuos klausimus, pagalvokite ką reikia keisti ir nuo to pradėkite. Tegul tinkama mityba kartu su fiziniu aktyvumu būna jūsų ir jūsų šeimos gyvenimo dalis.

 

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė Roberta MežetėSkip to content