19 Kov Emocinės gerovės konsultantas, psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras – kuo jie skiriasi?
Susidūrus su emociniais sunkumais, kyla klausimas – į ką kreiptis pagalbos? Ar reikia psichoterapeuto ar psichologo, o gal pakanka emocinės gerovės konsultanto? Nors šios profesijos siejamos su psichikos sveikata, tačiau jų tikslai, metodai ir darbo sritys skiriasi.
Emocinės gerovės konsultantas yra specialistas, teikiantis paslaugą asmenims (nuo 18 m.), kurie patiria lengvų streso, nerimo (panikos atakų, socialinio nerimo), nemigos, depresijos, psichologinės adaptacijos problemų požymių ar artimojo netektį, taip pat tiems, kurie nori geriau suprasti savo emocijas. Konsultacijų metu taikoma kognityvinė elgesio terapija, orientuota į esamas problemas ir jų sprendimo būdus.
Psichologas yra psichologijos studijas baigęs asmuo, kuris gilinasi į žmogaus psichiką, elgesį, emocinius bei pažintinius procesus. Jis konsultacijas gali teikti įvairaus amžiaus žmonėms bei taiko įvairias technikas pagal kliento poreikius, charakterį, vertybes ir aplinkybes.
Psichoterapeutas yra gydytojas (psichiatras arba ne psichiatras, kitos specialybės gydytojas) arba psichologas, turintis aukštąjį išsilavinimą ir papildomai baigęs podiplomines psichoterapijos studijas. Psichoterapeuto tikslas yra kuo giliau įsigilinti į kliento problemas bei padėti išmokti naujų elgesio modelių. Psichoterapija yra kur kas ilgesnis procesas nei psichologo ar emocinės gerovės konsultanto konsultacijos.
Psichiatras yra gydytojas, kuris gali oficialiai diagnozuoti visus psichikos ir elgesio sutrikimus bei skirti reikiamą gydymą vaistais ir (arba) psichologo konsultacijas ar psichoterapinį gydymą. Psichiatras taip pat gali išrašyti siuntimą į dienos stacionarą, ligoninę (stacionarą) ar psichosocialinę reabilitaciją.
Pasirinkti tinkamą pagalbą yra labai svarbu. Savo vietą emocinės sveikatos kelyje turi kiekvienas specialistas.
Emocinės gerovės konsultantai teikia paslaugas kontaktiniu būdu Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure adresu: Gargždai, Klaipėdos g. 11, taip pat Priekulėje adresu: Klaipėdos g. 4-2 ir Veiviržėnuose adresu: Šermukšnių g. 3.
Konsultacijos yra nemokamos, anonimiškos ir lengvai prieinamos – norint jas gauti, nereikia šeimos gydytojo siuntimo. Būtina tik iš anksto užsiregistruoti el. paštu geroves.konsultantas@visuomenessveikata.lt arba tel. +370 659 46603 (konsultacijos Priekulėje ir Veiviržėnuose), +370 640 58908 (konsultacijos Gargžduose).
Paslaugos finansuojamos Klaipėdos rajono savivaldybės lėšomis.
Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro emocinės gerovės konsultantė Greta Račkauskaitė