Europos imunizacijos savaitė: skiepijimosi kalendorius

Europos imunizacijos savaitė: skiepijimosi kalendorius

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d. minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui.

Užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, o vakcinomis šiandien galime kontroliuoti daugiau nei 25 ligas. Primename, kad skiepijimas yra svarbus visoms amžiaus grupėms, todėl rekomenduojame aktyviai domėtis vakcinomis valdomų ligų specifine profilaktika ir nepasikliauti skleidžiama nepagrįsta informacija.

Primename, kad vadovaujantis Nacionaline imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programa:

  • Vaikai pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo 14 infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenza infekcijos, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso, rotaviruso, B tipo meningokoko;
  • kas 10 metų suaugę, vyresni nei 25 m. amžiaus asmenys Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF) lėšomis yra skiepijami nuo difterijos ir stabligės;
  • asmenys, priklausantys rizikos grupei, nemokamai skiepijami nuo gripo ir nuo pneumokokinės infekcijos;
  • traumas patyrę asmenys valstybės lėšomis vakcinuojami nuo stabligės (aktyvi imunizacija), nuo pasiutligės skiepijami asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų;
  • asmenys, turėję sąlytį su tymais sergančiu asmeniu, skiepijami viena vakcinos doze per 72 val. po sąlyčio;
  • suaugusieji ir vaikai po transplantacijų ar vaikai po imunosupresinio gydymo, kai imunizaciją reikia pakartoti pagal individualų gydytojo parinktą ir sudarytą skiepijimo planą.

Už šiuos skiepus mokėti nereikia, jie finansuojami iš PSDF lėšų.

Visi skiepijimai pagal skiepijimų kalendorius yra pagrįsti atliktais tyrimais – tiek klinikinių tyrimų metu, tiek vėliau vertinant skiepijimų efektyvumą ir ligos valdymo priemones.

Vakcinos, kaip ir visi kiti vaistai, registruojami (leidžiama naudoti) tik įvertinus jų saugumą ir efektyvumą, kai tai patvirtina ilgalaikių klinikinių tyrimų duomenys, kurie trunka ne vienerius metus. Kokio masto klinikiniai tyrimai atlikti su konkrečia vakcina galima sužinoti vaisto specialiųjų charakteristikų santraukoje.

Gydytojas skiepija kūdikius/ vaikus pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Gydytojas gali sudaryti ir asmeninį skiepų grafiką, tačiau svarbu pabrėžti, kad ne visais skiepais galima skiepyti vyresniame amžiuje.

Minėdami Europos imunizacijos savaitę, ULAC specialistai ragina visuomenę ir sveikatos priežiūros darbuotojus aktyviau domėtis užkrečiamųjų ligų profilaktika, nepasikliauti kuriamais mitais ir skleidžiama nepagrįsta informacija.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacijaSkip to content