Filmuose romantizuojami toksiški santykiai

Filmuose romantizuojami toksiški santykiai

Didelė dalis žmonių ilsisi žiūrėdami įvairius filmus. Dažnai jie renkasi žiūrėti romantinio žanro kūrinius. Tačiau ar verta ir ar apskritai galima romantizuoti visus romantinius filmus? Pasirodo, kad ne. Daugumoje vadinamųjų geriausių romantinių filmų istorijų yra be galo daug toksiškų dalykų, kuriuos žmonės net nesusimąstydami romantizuoja. Tai pasakytina tiek apie animacinius filmukus, dėl kurių, kaip mums atrodo, visiškai nereikia jaudintis, tiek apie suaugusiųjų filmus.

Vaikai mėgsta žiūrėti įvairiausius animacinius filmukus ir iš jų gauna įvairių gyvenimiškų pamokų. Tad reikėtų gerai atsirinkti, kokius filmukus norite rodyti savo vaikams ar kokius patys norite žiūrėti. Štai visiems pasaulyje puikiai žinomas animacinis filmukas „Gražuolė ir pabaisa“. Abejoju, ar kada nors susimąstėte, koks iš tiesų toksiškas elgesys yra rodomas šiame filme. Negalime sakyti, kad kūrinyje yra vien neigiami dalykai. Šis filmukas mus moko nevertinti kitų pagal išvaizdą. Tačiau, ar pabaisa nesielgia toksiškai įkalindamas mergaitę ir atskirdamas ją nuo jos tėvo? Būtent dėl šios priežasties šis iš pradžių atrodantis mielas gražią pabaigą turintis filmukas skirtas vaikams yra vienas iš toksiškiausių filmų istorijoje. Filmuke Gražuolė galiausiai pamilsta pabaisą, tad yra spėjimų, kad ji patiria būtent Stokholmo sindromą (įkalintas žmogus pajaučia teigiamus, šiltus jausmus savo pagrobėjui). Žinoma, tai tik viena iš daugelio teorijų apie šį filmuką, tačiau rekomenduoju kiekvienam dar kartą peržiūrėti šį kūrinį, prisiminti savo vaikystę ir pamatyti šią įdomią meilės istoriją kitu kampu.

Antrasis filmas, kuris yra be galo mėgstamas ir romantizuojamas paauglių merginų – „Saulėlydis“. Šį filmą daugelis yra matę ne vieną kartą. Jame pasakojama jaudinanti simpatiško vaikino Edvardo bei naujokės Belos istorija, o tiksliau, meilės istorija tarp vampyro, kuriam yra 104 metai, bei panelės, kuriai yra 17 metų. Galbūt Edvardas ir atrodo kaip Belos bendraamžis, tačiau tiesa yra kitokia. Filmo pradžioje yra aiškiai parodoma, kad Edvardas galėtų ir labai norėtų pasimaitinti Belos krauju. Vampyras persekioja merginą įvairiose situacijose. Ir tai tik pirma šios istorijos filmo dalis, kurioje parodomas toksiškas elgesys, kurį visi taip romantizuoja. Kitose dalyse jų draugystė taip pat patiria be galo daug toksiškumo, kuris iki šiandien yra romantizuojamas.

Paskutinis filmas, kurį paminėsiu, yra vienas iš populiariausių ir išrinktas geriausiu romantiniu filmu pasaulyje – „Užrašų knygutė“. Žiūrovai žiūrėdami filmą nubraukia ne vieną ašarą, tačiau ar šis filmas yra geras pavyzdys, kaip reikia elgtis su mylimuoju? Tikrai ne. Jau filmo pradžioje vaikinas tol grasina savižudybe merginai, kol ji sutinka nueiti su juo į pasimatymą. Tokiame elgesyje nėra nieko romantiško. Po kiek laiko jaunuoliai pradeda draugauti, tačiau Nojus negerbia Allie tėvų nustatytų taisyklių. Jie visą vasarą praleidžia kartu, dažnai barasi, tačiau nieko įdomaus nenuveikia. Apskritai jie nelabai turi bendrų pomėgių, tačiau jiems tai nerūpi. Filmo pabaigoje, kai buvę įsimylėjėliai vėl susitinka, Allie išduoda savo sužadėtinį su Nojumi. Štai kiek daug toksiškų dalykų galime pastebėti geriausiame romantiniame filme.

Kodėl svarbu apie tai kalbėti? Nes žiūrint tokius filmus ir neįžvelgiant juose toksiškų santykių keičiasi mūsų suvokimas apie santykius – žmogų sudaiktiname, o tai, kas iš tiesų yra nenormalu, tampa norma. Tad kiekvienas turėtų labai atidžiai žiūrėti kiekvieną filmą ir stengtis atpažinti netinkamus dalykus, kuriuos galime vadinti toksiškais.

 

Informacijos šaltiniai:



Skip to content