Įgyvendintas projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos savivaldybėje“

Įgyvendintas projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos savivaldybėje“

2018-2022 m. Klaipėdos rajono savivaldybėje buvo įgyvendinamas projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos rajone“. Projekto vykdytojas – Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Projekto tikslas – mažinti sveikatos netolygumus Klaipėdos rajone, gerinti tikslinės grupės sveikatos stiprinimo ir profilaktikos paslaugų prieinamumą ir kokybę, didinant jų sveikatos raštingumo lygį ir skatinant sveiką senėjimą. Šiuo projektu buvo siekiama spręsti sveikatos netolygumų, nepakankamą vaikų ir vyresnio amžiaus asmenų sveikatos raštingumo lygio problemas, kas sąlygoja gyventojų rizikingą ir sveikatą žalojančią, netausojančią elgseną. Šis projektas prisidėjo prie socialinės įtraukties ir kovos su skurdu, mokant žmones sveikos gyvensenos, nuo kurios  priklauso ir žmonių ekonominės, socialinės gyvenimo sąlygos.

Projekto veiklos suskirstytos atsižvelgiant į du kriterijus: vaikų sveikatos ugdymas ir elgsenos formavimas ir vyresnio amžiaus asmenų fizinio aktyvumo, sveikatos raštingumo lygio gerinimo programos vykdymas. Iš viso informavimo, švietimo ir mokymo renginiuose bei sveikatos raštingumą didinančiose veiklose dalyvavo 568 Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojai (457 vaikai ir 111 vyresnio amžiaus asmenų). Projekto metu įrengti 4 sveikatingumo takeliai Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų teritorijose. Sveikatingumo takeliais džiaugiasi Šiūparių mokyklos daugiafunkcio centro, Slengių mokyklos daugiafunkcio centro, Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos ir Gargždų lopšelio – darželio „Gintarėlis“ ugdytiniai. Vaikščiojant basomis sveikatingumo taku, kuris turi skirtingus paviršius, yra dirginami ir masažuojami padai. Pėdos turi įvairias nervų sistemos zonas. Jas sudirginus pasklinda impulsai, kurie pasiekia reikiamą organą ir aktyvizuoja žmogaus organizmo imuninę sistemą. Tai natūralus masažas, kuris šalina nuovargį, dirglumą, nemigą, atpalaiduoja, teigiamai veikia visa organizmą. Vaikščiojant įvairiu  pavršiumi stiprinami kojų raumenys, raiščiai, gerinama laikysena. Taip pat įsigyta iDance sistema ir 3 interaktyvios grindys: šios inovatyvios priemonės skatina vaikų fizinį aktyvumą ugdymo įstaigose.

 

Įgyvendintos veiklos

 

 Vaikų sveikatos ugdymas ir elgsenos formavimas:

Vaikų sveikatingumo stovykla „Tapk sveikatos ambasadoriumi“. Viso Klaipėdos rajone suorganizuotos 4 stovyklos vaikams, kuriose dalyvavo 100 vaikų. Stovyklos dienos prasidėjo aktyvia ir linksma mankšta, vaikai kasdien susipažino su skirtingomis ir įdomiomis edukacijomis. Profesionalių lektorių komanda aiškiai ir paprastai, remdamiesi ne tik teorija, bet ir praktiniais užsiėmimais, sukūrė įsimintiną stovyklos atmosferą ir padėjo ugdyti pagrindines sveikos gyvensenos kompetencijas stovyklos dalyviams. Savo jėgas ir sugebėjimus vaikai išbandė orientaciniuose pėščiųjų/dviračių žygiuose bei linksmose, komandinį darbą stiprinančiose estafetėse ir rungtyse. Vaikai gebėjo sąmoningai į(si)vertinti savo mitybą. Po stovyklos vaikai tapo tikrais sveikatos ambasadoriais, kurie skleidžia sveikatingumo idėjas ir žinias bendraamžių tarpe.

Vaikų fizinio aktyvumo programa „Aktyvus gyvenimui – AG!“. Programoje dalyvavo per 2000 vaikų iš Klaipėdos rajono. Programos metu dalyviams buvo pateikiamos svarbios sveikatai ir gyvybei žinios, pristatomos šiuolaikinės fizinio aktyvumo formos bei skatinama 10 000 žingsnių per dieną programa. Vaikai dalyvavo ne tik fizinio aktyvumo užsiėmimuose, bet ir įvairiuose konkursuose bei varžybose.

Darnios raidos akademijoje dalyvavo daugiau nei 600 vaikų. Šios akademijos tikslas buvo supažindinti vaikus su taisyklingos laikysenos pagrindinėmis taisyklėmis, priemonėmis ir formuoti vaikų poreikį gyventi aktyviai – kad fizinis aktyvumas taptų gyvenimo norma. Atrinktose ugdymo įstaigose vaikams nuo 6 iki 10 metų buvo sudarytos sąlygos dalyvauti fizinio aktyvumo užsiėmimuose.

Pirmosios pagalbos mokymai. Veiklų metu pirmosios pagalbos žinias atnaujino daugiau nei 750 vaikų. Vaikai pirmosios pagalbos žinias atnaujino ne tik teorinių žinių pagrindu, bet atliko ir praktines užduotis – gaivinimo pagrindai, pagalba springimo metu, ką daryti kai kraujuojama ir panašiai.

Vyresnio amžiaus asmenų fizinio aktyvumo, sveikatos raštingumo lygio gerinimo programos vykdymas:

Programa „Aš judu!“. Programa susidėjo iš dviejų dalių: 1. Vaikščiojimo grupių organizavimo (dalyviams buvo įteikti žingsniamačiai, dalyviai fiksavo savo nueitus žingsnius ir dalyvavo konkurse :Aktyviausia bendruomenė“. 2. Reguliarūs įvairių formų fizinio aktyvumo užsiėmimai, kurių metu buvo lavinama pusiausvyra, ištvermė ir jėga. Programa skirta vyresnių asmenų fizinio aktyvumo skatinimui ir tikimąsi, kad programos dalyvių pagerėjo gyvenimo kokybė. Šioje programoje iš viso dalyvavo 176 vyresnio amžiaus asmenų.

Vyresnio amžiaus asmenų sveikatos stovykla „Tapk sveikatos ambasadoriumi“. Stovykloje dalyvavo 75 vyresnio amžiaus Klaipėdos rajono gyventojai, kurie bendraamžių rate formavo sveikatos žinias ir reikiamus praktinius įgūdžius. Stovyklautojai džiaugėsi, jog įvairūs praktiniai užsiėmimai, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai bei psichologinės sveikatos stiprinimo pratimai gerino nuotaiką ir stiprino pasitikėjimą savimi kūrė puikią aplinką. Komandinės užduotys, šokiai, ištvermę lavinantys žygiai ir jaukūs kino vakarai stiprino naujai besikuriančias draugystes ir bendrumo jausmą.

Vyresnio amžiaus asmenų psichinės sveikatos gerinimo programa. Net 428 asmenys dalyvavo psichinės sveikatos gerinimo programoje. Ši programa susidėjo iš dviejų dalių: 1. Edukacinių psichinės sveikatos stiprinimo filmų peržiūra su informaciniu pranešimu psichinės sveikatos tema prieš ir po filmo peržiūros. 2. Paskaitos sveiko senėjimo tema.

 

Projektas įgyvendintas pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.2-ESFA-R-630 „Sveikos gyvensenos skatinimas regioniniu lygiu”. Finansuojamos iš Europos Socialinio fondo lėšų.



Skip to content