Ir neplanuotas nėštumas gali tapti nuostabia motinystės dovana

Ir neplanuotas nėštumas gali tapti nuostabia motinystės dovana

Naujos gyvybės užsimezgimas dažniausiai asocijuojasi su laime, džiugesiu šeimoje. Dažniausiai šios emocijos užplūsta, jei nėštumas yra planuotas ir lauktas. Tačiau nėštumas gali būti ir neplanuotas.

Tokiu atveju moteris susiduria su daugybe vidinių klausimų dėl ateities ir, deja, dėl susidariusios padėties ir kitų asmenų įtakos ne visada randa tinkamiausią atsakymą.

Net jei vaikas ir planuotas, tą minutę, kai moteris pamato dvi nėštumo testo juosteles, jos širdis suvirpa. O jei moteris bijojo pamatyti teigiamą rezultatą – jai išvis pakerta kojas. Žemė pradeda slysti iš po kojų, kamuoja klausimas, kas dabar bus. Įsijungia baimių scenarijus: „Nežinau, kaip bus, dar nesu pasiruošusi. Bijau. Kodėl dabar?“. Pirmas dalykas, kurį moteris padaro – pasako vyrui, nuo kurio laukiasi. Nuo vyro reakcijos priklauso, kaip veiksmas vystysis toliau. Jei vyras apsidžiaugia ir pasako, kad sugebėsim laukti ir auginti, tuomet moteriai yra ramu ir drąsu, nes šalia žmogus, kuris myli ir nepaliks. Tačiau jei tokios vyro reakcijos moteris nesulaukia, susidariusi situacija dar labiau ją baugina. Užplūdusios emocijos, nežinomybė ir baimė neretai priveda prie greitų, drastiškų ir neapgalvotų sprendimų. Po to moteris rizikuoja patirti neigiamas trumpalaikes ar ilgalaikes psichologines pasekmes savo psichinei sveikatai, santykiams su vyru (partneriu) ir kitiems šeimoje augantiems vaikams.

Toliau pateikiame keletą istorijų.

,,Aš vis dar ieškau atsakymo, už ką man teko tokie išbandymai. Žmonės, kurie žino mano gyvenimo istoriją, sako, kad esu labai stipri, bet tai ne mano, o kitų žmonių nuopelnas! Tai jie mane ištraukė iš situacijų, kuriose nebežinojau nei kaip elgtis, nei kuo pasitikėti. Tai jie padėjo man pažvelgti į savo gyvenimą kitomis akimis. Dabar aš laiminga, laimingi ir mano vaikai“, – sako 37 metų Emilija.

,,Man buvo 15 metų. Augau gražioje šeimoje. Pasibeldė į mano gyvenimą pirmoji meilė. Dar dabar po daug metų aš negaliu pasakyti ir prisiminti, kaip tai įvyko… Man dingo mėnesinės. Jutau, kad kažkas keičiasi mano kūne. Bijojau net minčių, kad laukiuosi – juk aš gera dukra, puiki mokinė, mokytojai į mane žvelgė su perspektyva, kad sieksiu mokslų. Viskas griūva… Testas rodo, kad esu nėščia. Verkiu pasikūkčiodama, nes griūva visi mano, tėvų, mokytojų planai, nebebus susitikimų su draugais. Galvoju tik apie abortą. Draugui pasakau apie nėštumą. Jis tik už abortą, o galiausiai jo tėvai neleidžia jam su manimi bendrauti, kad nesusigadintų savo gyvenimo. Aš paskendusi ašarose. Pasakau mamai – ir ji mane spaudžia abortui. Jau sutartas laikas šiai procedūrai. Būčiau nuėjusi, nes buvau apmirusi. Bet mano krikšto mama man pasiūlė neskubėti ir ieškoti išeities“.

Krizinis nėštumas apibūdinamas kaip nėštumas, kurio moteris neplanavo, nenorėjo ir kuris jai sukelia asmeninę krizę. Galimos krizinio nėštumo išeitys:

– moteris išnešioja vaiką iki nėštumo pabaigos ir pagimdo gyvą kūdikį;

– nėštumas nutraukiamas dirbtinio aborto būdu;

– moteris išnešioja vaiką iki nėštumo pabaigos ir pagimdo gyvą kūdikį, kuris atiduodamas įvaikinti.

Krizinio nėštumo metu artimieji labiau nei bet kas kitas gali moteriai suteikti daugiausiai emocinės paramos. Tačiau jei moters ir artimųjų nuomonė dėl išeities nesutampa, būtina specialisto konsultacija.

Mums rūpi ir naujo žmogaus gyvybė, ir moters gerovė.

□ Motinystės įgūdžių mokymas

□ Ankstyvųjų nėštumų ir abortų prevencija (paskaitos, susitikimai su jaunimu, spaudinių platinimas, renginių organizavimas)

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, tel. (8 46) 45 37 54, el. p. info@visuomenessveikata.lt, adresas – Klaipėdos g. 11, Gargždai

Visoje Lietuvoje konsultacijos teikiamos tel. +370 6 035 7912, el. p. neplanuotasnestumas@gmail.com

 

Parengta remiantis Krizinio nėštumo centro informacija.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Rima LeonauskienėSkip to content