Kaip motyvuoti save sveikai gyventi?

Kaip motyvuoti save sveikai gyventi?

Nauji metai – naujų galimybių pradžia. Dažnai turime svajonių bei tikslų, kuriuos norime įgyvendinti, tačiau vis atidėliojame juos. Tai dėl laiko trūkumo, tai dėl motyvacijos stokos, o gal net netinkamas laikas viskam pradėti. Ir žinoma, daugelio tiksluose yra noras pradėti sveikiau gyventi, maitintis bei gerinti savo sveikatą.

„Trūksta motyvacijos“ – dažnas atsakymas į klausimą, kodėl negyvename sveikai. Trūksta motyvacijos sveikai maitintis, pradėti lankyti sporto salę, bėgioti ar tiesiog atlikti rytinę mankštą. Mes galime rasti begales pasiteisinimų. Kognityvinės psichologijos šalininkai atskleidė, kad toks mąstymo būdas yra ydingas. Mes linkę manyti, kad motyvacija turi rastis savaime, dėl to mes pradedame veikti. Tiesa yra ta, kad motyvacija dažnai atsiranda tuomet, kai mes pradedame veikti. Prisiminkite situaciją, kai turėjote atlikti darbą, kuris reikalauja daug laiko ir pastangų. Tarkime, parašyti ilgą rašto darbą. Tikriausiai prie jo sėdote ne su pačiomis geriausiomis mintimis, vien pagalvojus apie tai, kad nežinote kokį pavadinimą pasirinkti, koks galėtų būti turinys, noras atidėti rašymą tik didėjo.

Tačiau vis vien nusprendėte pradėti – sugalvojote pavadinimą, turinio užuomazgas ir pamažu pats darbas jus įtraukė vis labiau ir labiau dėl to, kad ėmėtės konkrečių veiksmų. Taigi, nelaukite, kol motyvacija sveikai gyventi pasieks tą ribą, kai norėsite keisti savo gyvenimo būdą, o pradėkite veikti, kad ir mažais žingsneliais, ir stebėkite, kaip motyvacija jumyse auga.

Pirmas žingsnis, kurį galite padaryti – įvertinti nuo 1 iki 10 balų skalėje savo motyvaciją sveikai gyventi šiuo metu. Antras žingsnis – atsakyti sau, ką turėtumėte padaryti, kad jūsų motyvacija pakiltų nuo x iki y balų. Galiausiai užrašykite savo tikslą. Tikslo pasiekiamumas glaudžiai susijęs su tuo, kaip aiškiai mes jį susikuriame, todėl idealu, kai mūsų kuriami tikslai yra konkretūs, pasiekiami, išmatuojami, prasmingi ir apriboti laike. Taigi, tikslo „Noriu sulieknėti“ formuluotė gali ir neduoti didelės naudos. Visai kas kita būtų, jei šį tikslą sukonkretintumėte: „Noriu sulieknėti ne mažiau kaip 5 kilogramais iki liepos 31 dienos. To pasieksiu bėgiodamas 5 kartus per savaitę ne mažiau kaip 10 minučių, valgydamas 5 kartus per dieną bei iš viso suvartodamas 2000 kalorijų per dieną. Pradėsiu nuo 10 minučių kroso šį vakarą“. Susikurtus tikslus ne tik turėkite galvoje, bet ir užsirašykite. Užrašyti tikslai pildosi lengviau. Taip pat užsirašykite savo svorį, apimtis, aprašykite savo savijautą, o po mėnesio ar dviejų pasimatuokite savo apimtis ir vėl užsirašykite, įvertinkite ir savijautos pokyčius – galbūt jaučiatės energingesni, sveikesni.  Juk jei žinosime, kad mums sekasi ir mūsų pastangos nenueina veltui, save motyvuoti bus žymiai lengviau!

 

Informaciją parengė:

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos specialistė Erika Meškauskytė

tel. 8 655 74458, el. p. e.meskauskyte@visuomenessveikata.lt

Informacijos šaltiniai:

Ugdymo plėtotės centras. (2015). Tikslų formulavimo metodika S.M.A.R.T. https://duomenys.ugdome.lt/?/mm/kk/med=5/86/85/naujiena=119

David D. Burns. Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapija (2013).



Skip to content