Kodėl svarbus kuo aukštesnis sveikatos raštingumas?

Kodėl svarbus kuo aukštesnis sveikatos raštingumas?

Šiais laikais vis dažniau kalbama apie sveikatos raštingumą ir jo svarbą visuomenei. Sveikatos raštingumo terminas vartojamas tik nuo XX a. pabaigos, o ir supratimas tuo metu buvo šiek tiek kitoks – tai paciento ir gydytojo bendravimas sveikatos priežiūros kontekste. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatos raštingumą apibūdino 1998 metais: tai kognityviniai ir socialiniai įgūdžiai, lemiantys individų motyvaciją ir gebėjimą įgyti, suvokti ir naudoti informaciją gerą sveikatą skatinančiais ir palaikančiais būdais.

Sveikatos raštingumas yra palyginti nauja sritis, tačiau tyrimai jau parodė, kad įgyvendinant politiką ir intervencijas, tai yra pagrindinis veiksnys, gerinantis bendrą gyventojų sveikatą. Pagal PSO, žemas sveikatos raštingumas susijęs su mažiau sveikais pasirinkimais, rizikingesniu sveikatos elgesiu, prastesne sveikatos būkle, didesnėmis išlaidomis ir netinkamu sveikatos paslaugų naudojimu. Didinant sveikatos raštingumą piliečiams suteikiama daugiau galimybių plėtoti asmenines ir kolektyvines žinias ir įgūdžius, kurti sveikatą stiprinančią aplinką, sveikatos politiką. Žmonės įgauna daugiau pasitikėjimo savimi priimdami teigiamus sprendimus dėl savo sveikatos, keičiant gyvenimo būdą ir gyvenimo sąlygas.

 

Sveikatos raštingumo poveikis visuomenei:

  • Aukštas gyventojų sveikatos raštingumo lygis naudingas visuomenei.

Sveikatos srityje raštingi asmenys aktyviau dalyvauja ekonominiame klestėjime, turi didesnes pajamas ir užimtumą, yra labiau išsilavinę ir informuoti, daugiau prisideda prie bendruomeninės veiklos ir mėgaujasi geresne sveikata bei gera savijauta.

  • Ribotas sveikatos raštingumas daro įtaką sveikatai.

Ribotas sveikatos raštingumas yra susijęs su mažesniu dalyvavimu sveikatos stiprinime ir ligų nustatyme, rizikingesnių sveikatos stiprinimo alternatyvų pasirinkimu, daugiau nelaimingų atsitikimų darbe, sumažėjusiu lėtinių ligų valdymu, prastu vaistų vartojimu, padidėjusiu sergamumu ir priešlaikine mirtimi.

  • Asmens sveikatos raštingumo įgūdžių ir gebėjimų ugdymas yra visą gyvenimą trunkantis procesas.

Niekas nėra visiškai raštingas sveikatos srityje – kiekvienam tam tikru metu reikia pagalbos norint suprasti svarbią informaciją apie sveikatą.

  • Sveikatos sistemų reagavimas palengvina teigiamų sveikatos rezultatų pasiekimą.

Asmens sveikatos raštingumo lygio pakankamumas priklauso nuo sveikatos ir kitų sektorių organizacijų reagavimo ir poreikių, kylančių asmeniui dėl sistemų, kurias jie turi naudoti, sudėtingumo.

 

„Sveikatos raštingumas yra viena iš priemonių siekiant tvarių pokyčių ir palaikant bei įgalinant žmones ir sistemas visais visuomenės lygiais – sprendimų priėmėjais, organizacijomis, bendruomenėmis ir pavieniais asmenimis – rinktis sveiką maistą ir vengti neužkrečiamų ligų“, – sako dr. Bente Mikkelsen, Europos neužkrečiamųjų ligų departamento direktorė.

 

Informacijos šaltinis: www.who.org 

Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė

Justina Rimkutė, tel. 8 655 40 825, el. p. justina.rimkute@visuomenessveikata.lt



Skip to content