Kokios nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės gali būti naudojamos?

Kokios nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės gali būti naudojamos?

Medicininės kaukės yra rekomenduojamos kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė asmenims, kuriems pasireiškia simptomai, siekiant užkirsti kelią kvėpavimo lašų sklaidai kosėjant ar čiaudint. Kvėpavimo etiketo (t. y. burnos ir nosies uždengimo nosinaite kosėjant) tikslas, be kita ko, – apriboti infekcijos perdavimą nuo užsikrėtusio asmens. Įrodyta, kad naudojant medicinines kaukes kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonę sumažinamas iš kvėpavimo takų į aplinką pasklindančių lašelių, kuriuose yra respiratorinių virusų, perdavimas. Jas rekomenduojama naudoti siekiant sumažinti ir kitų ligų, pvz., tuberkuliozės ir gripo sukėlėjų perdavimą.

Kaukė gali padėti sumažinti infekcijos plitimą bendruomenėje kuo labiau sumažinant iš kvėpavimo takų į aplinką paskleidžiamų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie gali net nežinoti, jog jie yra užsikrėtę, taip pat prieš pasireiškiant simptomams. Šiuo požiūriu galima laikyti, kad kaukių naudojimas tarp asmenų, kuriems nepasireiškė simptomai, papildo jau taikomą kaukių naudojimo tarp asmenų, kuriems simptomai pasireiškė, praktiką. Medicininės kaukės atitinka Europos standarte EN 14683:2014 nustatytus reikalavimus.

Nemedicininės kaukės gali būti įvairios savarankiškai pagamintos ar komercinės kaukės arba veido uždangos iš audinio, kitų tekstilės medžiagų arba kitų medžiagų, kaip antai popieriaus. Jos nėra standartizuotos ir nėra skirtos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose arba sveikatos priežiūros  specialistų.

Esama ribotų netiesioginių įrodymų, kad dėvint iš įvairių medžiagų pagamintas nemedicinines kaukes gali sumažėti kvėpavimo takų lašelių patekimas į aplinką kosėjant, bet iš turimų įrodymų matyti, kad nemedicininės kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės kaukės kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė. Nėra jokių savarankiškai pagamintų nemedicininių kaukių standartų. Vienas iš nemedicininių kaukių, pagamintų iš audinio ar kitų tekstilės medžiagų, pranašumų yra tai, kad jas lengva pagaminti, galima skalbti ir naudoti pakartotinai.

Pagal protingumo kriterijus nemedicininės kaukės turi atitikti šiuos kriterijus:

✓ Sudaryti fizinį barjerą oro lašeliams patekti į kvėpavimo takus per nosį ir burną;

✓ Būti trijų medžiagos sluoksnių tankaus audinio arba dviejų sluoksnių su vidine kišenėle trečiam sluoksniui įdėti;

✓ Būti vientisos (be skylių, nepermatomos ir pan.);

✓ Būti tinkamo dydžio, kad dengtų nosį ir burną ir priglustų prie veido;

✓ Kaukės vidinis sluoksnis turi būti iš medžiagos, gerai sugeriančios drėgmę ;

✓ Kaukės išorinis sluoksnis turėtų būti iš medžiagos, iš kurios itin greitai išgaruotų drėgmė;

✓ Kaukės trečiasis sluoksnis, kuris įdedamas kaip filtras, gali būti iš tankios polipropileno medžiagos;

✓ Kaukę reikia keisti, kai ji sudrėksta. Skalbti ne rečiau kaip 1 kartą per dieną karštame vandenyje su muilu ar skalbikliu.

Respiratorius (arba filtravimo kaukė (FFP) yra skirtas apsaugoti jį dėvintį asmenį nuo ore esančių teršalų poveikio (pvz., nuo infekcijos sukėlėjų patekimo į kvėpavimo takus įkvėpus mažus ir didelius kietųjų dalelių lašus). Respiratoriai su vožtuvais nėra tinkami naudoti kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė, nes jie neužkerta kelio dėvėtojo iškvepiamų dalelių patekimui į aplinką.

Respiratoriai, atitinkantys Europos standarte EN 149:2001+A1:2009 nustatytus reikalavimus, skirti sveikatos priežiūros specialistams, kad apsaugotų juos pačius, ypač atliekant procedūras, kurių metu išsiskiria aerozolis.

Kaip tinkamai naudoti veido kaukes:

  • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį;
  • Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;
  • Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;
  • Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite, panaudotas po kiekvieno naudojimo išmeskite.

ATKREIPIAME DĖMESĮ!

Kaukių naudojimas viešosiose vietose yra kompleksinė priemonė, kartu su kitomis prevencinėmis priemonėmis, įskaitant atstumų laikymąsi, socialinių kontaktų ribojimą, buvimą namuose sergant, nuotolinį darbą, jei įmanoma, kvėpavimo etiketą, kruopščią rankų higieną bei veido, nosies, akių ir burnos nelietimą.

Informacijos šaltinis – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijaSkip to content