Minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena

Minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena

Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva, vasario 4-oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, į neužkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems onkologiniams susirgimams.

Vėžys yra didelė ligų grupė, kuri gali prasidėti beveik bet kuriame kūno organe ar audinyje, kai pasikeitusios ląstelės auga nekontroliuojamai, peržengia įprastas ribas, kad įsiveržtų į gretimas kūno dalis ir (arba) išplistų į kitus organus. Pastarasis procesas vadinamas metastaze ir yra pagrindinė mirties nuo vėžio priežastis.

Vėžys yra antra pagal dydį mirties priežastis visame pasaulyje. 2018 metais nuo šios ligos visame pasaulyje mirė 9,6 mln. žmonių. Tarp vyrų dažniausiai paplitusios vėžio rūšys yra plaučių, prostatos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, skrandžio ir kepenų vėžys, tarp moterų – krūties, storosios žarnos, plaučių, gimdos kaklelio ir skydliaukės vežys.

Net 30 – 50 proc. mirčių nuo vėžio būtų galima išvengti keičiant pagrindinius rizikos veiksnius arba jų vengiant ir įgyvendinant esamas įrodymais pagrįstas prevencijos strategijas. Mirčių taip pat galima sumažinti anksti nustatant ligą.

Šių pagrindinių rizikos veiksnių modifikavimas arba vengimas gali padėti išvengti vėžio:

– vengti tabako, įskaitant cigaretes ir tabaką be dūmų, vartojimo;

– išlaikyti sveiką svorį;

– valgyti sveiką maistą, vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių;

– reguliariai mankštintis;

– riboti alkoholio vartojimą;

– praktikuoti saugų seksą;

– pasiskiepyti nuo hepatito B ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV);

– sumažinti ultravioletinių spindulių ir jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį (profesinė ar medicininė diagnostika);

– vengti miesto oro taršos ir patalpų dūmų;

– reguliariai gauti medicininę priežiūrą;

– kai kurios lėtinės infekcijos taip pat yra vėžio rizikos veiksniai, todėl svarbu reguliariai tikrintis sveikatą.

Nauji kompensuojamieji vaistai, brangių tyrimų prieinamumo didinimas, gydymo įstaigų turimos įrangos keitimas modernia, prevencinių programų vykdymo efektyvinimas, psichosocialinės pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems plėtra – tai tik dalis naujovių, onkologijos srityje įgyvendintų per pastaruosius kelerius metus. Tikimasi, jos kasmet padidins šansus sveikti šimtams tūkstančių žmonių, susidūrusių su sudėtingais susirgimais. Plačiau apie tai skaitykite čia.

 

 

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija.

Parengta naudojantis Pasaulio sveikatos organizacijos ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos paskelbta informacija.Skip to content