NVSC primena tris svarbiausias legioneliozės prevencijos taisykles

NVSC primena tris svarbiausias legioneliozės prevencijos taisykles

Šiltuoju metų laikotarpiu nuosavų ar daugiabučių namų gyventojams, patiems savarankiškai ruošiantiems karštą vandenį, gali kilti pagunda  taupyti sumažinant vandens temperatūrą. Tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina netaupyti sveikatos sąskaita ir primena, kad nuo legioneliozės – ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, saugo profilaktinės priemonės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.

Kad vandens sistemose neatsirastų legionelių, pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (čiaupuose ne mažiau kaip 50 °C), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C). Šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys.

Tad jei pastebite, kad karštas vanduo atrodo ne toks karštas, ar kitoks, nei anksčiau bėgdavo iš čiaupo, NVSC specialistai ragina apie tai pranešti bendrojo naudojimo objektų administratoriui (šilumos punkto prižiūrėtojui), o gyvenantiems nuosavame name – patiems padidinti temperatūrą vandens šildytuve.

Kita taisyklė, kurios svarbu laikytis – karštas vanduo tiekimo sistemose neturi užsistovėti. Jei vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei dvi savaites buvote išvykę atostogauti ar komandiruotėje, tuomet, prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes. Trečia ne mažiau svarbi taisyklė – prižiūrėti ir valyti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.

Legioneliozės (legionierių ligos) atvejai Lietuvoje registruojami kasmet. 2013–2023 m. iš viso šalyje užregistruoti 188 legionierių ligos atvejai, iš jų 71 atvejis – 2023 m. Pernai didesnį nei įprasta legionierių ligos atvejų skaičių nulėmė Kauno regione registruotas šios ligos protrūkis. NVSC duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruota 16 legioneliozės atvejų (3 iš jų – mirties). Mirštamumas nuo legionierių ligos siekia apie 5–15 proc.

Primename, kad žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, t. y. įkvepiant aerozolio su legionelėmis (kvėpuojant tokiu oru, to nepastebima). Specialistai pabrėžia, kad žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą. Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės. Paprastai šiai ligai yra imlesni nusilpusio imuniteto ar lėtinių ligų turintys asmenys.  Ja suserga apie 5 proc. užsikrėtusiųjų asmenų.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacijaSkip to content