Onkologinių ligų prevencija Gargžduose: skatinamas sąmoningumas

Onkologinių ligų prevencija Gargžduose: skatinamas sąmoningumas

Klaipėdos universiteto docentė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė J. Grubliauskienė mokymuose skatino interaktyvias diskusijas apie onkologinių ligų prevencijos reikšmę Gargždų mieste.

Klastinga ir sunkia vėžio liga kasmet suserga vis daugiau žmonių. Sparčiai vystantis mokslui nuolat randasi daugiau prielaidų, kad ši žmonijos rykštė būtų pažabota: apie tai byloja naujos vėžio profilaktikos, ankstyvosios diagnostikos, modernaus gydymo galimybės. Kad kova su vėžiu būtų sėkminga, būtina dar viena sąlyga – sąmoningas, aktyvus visuomenės dalyvavimas joje.

4 mokymų ciklas

Gargžduose, Jono Lankučio viešosios bibliotekos konferencijų salėje, lapkričio pabaigoje, gruodžio pradžioje vyko keturių seminarų-mokymų ciklas apie onkologinių ligų prevenciją mieste.

Nemažo gyventojų susidomėjimo sulaukę mokymai buvo organizuojami įgyvendinant projektą „Onkologinių ligų prevencija Gargžduose“, kurį darniomis pajėgomis įgyvendino Gargždų miesto bendruomenė ir partneriai – Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir Klaipėdos universitetas. Projektas buvo finansuojamas iš Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė pirmajame mokymų susitikime akcentavo, kad ypač reikalinga apie onkologinių ligų prevenciją kalbėti popandeminiu laikotarpiu. Itin svarbi yra ir visuomenės, nevyriausybinių organizacijų įtrauktis, kad lėtinių ligų prevencija taptų prioritetine sritimi: juk kasmet vis daugėja žmonių, sergančių įvairių formų vėžiu, o Klaipėdos rajonas – ne išimtis.

„Nustatyta, kad tik ankstyva šių ligų diagnostika apsaugo nuo komplikacijų, tokių kaip neįgalumas, ar net mirties. Lietuvoje yra taikomos gimdos kaklelio, krūtų, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos“, – priminė N. Tarvydienė, atkreipusi dėmesį, kad atlikus apklausą pavyko kartu su Gargždų miesto bendruomene išsiaiškinti, jog onkologinių ligų prevencija yra svarbi tema gyventojams ir šioje srityje reikalinga aktyvi šviečiamoji veikla.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė projekto „Onkologinių ligų prevencija Gargžduose“ mokymuose akcentavo, kokia yra svarbi visuomenės įtrauktis onkologinių ligų prevencijoje.

Klaipėdos rajono trečiojo amžiaus universiteto tarybos pirmininkė Janina Skulskienė, dalyvavusi mokymuose, pastebėjo, kad įgijo naujų žinių apie onkologinių ligų prevenciją, kuriomis galės pasidalinti ir su kitais universiteto klausytojais.

Svarbi švietimo reikšmė

Projekto „Onkologinių ligų prevencija Gargžduose“ keturiuose mokymuose visuomenės sveikatos specialistai, medikai, psichologai seminarų dalyviams suteikė naudingų žinių apie tai, kaip užbėgti lėtinėms ligoms už akių, kokie yra pagrindiniai rizikos veiksniai, kaip reikėtų laikytis sveiko gyvenimo būdo ir t. t.

Lektoriai mokymuose visapusiškai palietė įvairias aktualias temas: „Demografinė situacija ir onkologinių ligų paplitimas“ (visuomenės sveikatos specialistė Indrė Bučaitė); „Galimybės padidinti gyventojų naudojimosi ligų prevencinėmis programomis“, „Bendruomenės įtraukimo planas – NVO vaidmuo“; „Komunikacija su gyventojais, informacijos perdavimas, situacijos valdymas, konfliktų sprendimas“, „Suaugusių gyventojų – bendruomenės paramos paslaugos“ (Klaipėdos universiteto docentė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė Jūratė Grubliauskienė); „Valstybinės prevencinės programos ir asmens sveikatos priežiūros paslaugos, paciento kelias pagal programas nuo prevencijos iki reabilitacijos“ (akušerė Rasa Liutikienė); „Bendravimo su onkologinėmis ligomis sergančiais asmenimis ypatumai: kaip parinkti tinkamus žodžius ir pačiam išlaikyti stiprybę“ (psichologė Goda Almanaitė); „Mitybos ir fizinio aktyvumo reikšmė onkologinių susirgimų prevencijai“ (visuomenės sveikatos specialistas Tadas Čižauskas) ir kt.

Gargždų miesto bendruomenės pirmininkė V. Anužienė pasidžiaugė, kad mokymuose akcentuotas „Pola“ organizacijos vaidmuo Lietuvoje. Ji atkreipė dėmesį, kad onkologiniai ligoniai gali pasinaudoti „Pola“ kortelės teikiamomis lengvatomis, pavyzdžiui, pirkdami vaistus.

Klaipėdos rajono trečiojo amžiaus universiteto tarybos pirmininkė Janina Skulskienė, dalyvavusi mokymuose, pastebėjo, kad įgijo naujų žinių apie onkologinių ligų prevenciją, kuriomis galės pasidalinti ir su kitais universiteto klausytojais.

Doc. J. Grubliauskienė mokymų dalyvius skatino aktyviai diskutuoti, išsakyti savo patirtis, ieškoti bendrų sprendimų būdų, kaip aktyvinti onkologinių ligų prevenciją Gargždų mieste, kaip diegti sąmoningą požiūrį į sveiką gyvenseną.

Gargždų miesto bendruomenės pirmininkė Vida Anužienė akcentavo, kad mokymai ne tik suteikė praktinių žinių, bet ir subūrė aktyvių gargždiškių būrį, kurie visuomenėje tampa tarsi onkologinių ligų prevencijos programų skatinimo ambasadoriais.

Projekto „Onkologinių ligų prevencija Gargžduose“ metu išleisti lankstinukai apie gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio prevencijos galimybes padės labiau edukuoti miesto visuomenę.


Reda MILVYDIENĖ

Aut. nuotr.



Skip to content