Privalomas profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas

Privalomas profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas

Tenka apgailestauti, kai pasigirsta kalbų, jog kasmetis privalomas profilaktinis vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos tikrinimas – tai papildomas rūpestis tėvams, globėjams / rūpintojams ir vyresniems mokiniams, atimantis nemažai laiko ir duodantis mažai naudos. Norėtųsi priminti nepaneigiamą tiesą, jog ligų profilaktika reikalauja kur kas mažiau tiek finansinių, tiek psichologinių, tiek fizinių kaštų nei ligų gydymas ir reabilitacija.

Sunku suprasti kai kurių tėvų, globėjų / rūpintojų ir vyresnių mokinių neigiamą požiūrį į šį vaikų sveikatos tikrinimą. Jų manymu, per privalomą profilaktinį sveikatos tikrinimą pamatavus ūgį, pasvėrus, patikrinus ir įvertinus klausą ir regą bei atlikus pagrindinius kraujo ir šlapimo tyrimus, neįmanoma tinkamai įvertinti vaiko ir pilnamečio mokinio sveikatos būklės. Vis dėlto, pabrėžtina, kad būtent per tokias reguliarias apžiūras galima nesunkiai pastebėti pirmuosius laikysenos, regos, medžiagų apykaitos sutrikimus. Šeimos gydytojas, pastebėjęs pirmuosius pakitimus, visada nukreipia vaiką ir pilnametį mokinį gydytojų specialistų konsultacijai.

Šiuo metu Vaikų sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje (toliau – VSS IS) kaupiami ir naudojami tik bendrojo ir profesinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos pažymėjimų duomenys. Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas Vaiko sveikatos pažymėjimas (nuo 2020 m. sausio 1 d. – Mokinio sveikatos pažymėjimas) patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto VSS IS. Nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigalioja nauja elektroninė statistinės apskaitos forma Nr. E027-1 „Mokinio sveikatos pažymėjimas“.

Vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas, šeimos gydytojo užpildyti elektroniniai sveikatos pažymėjimai šiuo metu yra kaupiami portale www.esveikata.lt. Sveikatos pažymėjimo duomenis VSS IS numatoma kaupti nuo 2020 m. pabaigos.

Pabrėžtina, kad profilaktiškai atlikti vaiko sveikatos patikrinimą yra tėvų, globėjų / rūpintojų atsakomybė. Rūpinkimės savimi ir savo artimaisiais atsakingai žiūrėdami į sveikatą.

 

Klaipėdos rajono ugdymo įstaigos, kurias lanko ikimokyklinio amžiaus vaikai ir kurioms būtina pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą:

 1. Gargždų lopšelis-darželis „Gintarėlis“,
 2. Gargždų lopšelis-darželis „Saulutė“,
 3. Gargždų lopšelis-darželis „ Ąžuoliukas“,
 4. Gargždų lopšelis-darželis „Naminukas“,
 5. Gargždų „Minijos“ progimnazijos Gobergiškės skyrius,
 6. Gargždų „Minijos“ progimnazijos Jakų skyrius,
 7. Kvietinių mokykla-darželis,
 8. Dovilų lopšelis-darželis „Kregždutė“,
 9. Vėžaičių vaikų lopšelis-darželis,
 10. Vėžaičių pagrindinės mokyklos Girininkų pradinio ugdymo skyrius,
 11. Lapių pagrindinė mokykla,
 12. Endriejavo pagrindinė mokykla,
 13. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija,
 14. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Pėžaičių skyrius,
 15. Pašlūžmio mokykla-daugiafunkcis centras,
 16. Agluonėnų lopšelis-darželis „Nykštukas“,
 17. Šiūparių mokykla-daugiafunkcis centras,
 18. Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinė mokykla,
 19. Priekulės vaikų lopšelis-darželis,
 20. Priekulės vaikų lopšelio-darželio Derceklių skyrius,
 21. Slengių mokykla-daugiafunkcis centras,
 22. Drevernos mokykla-darželis,
 23. Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla,
 24. Kretingalės lopšelis-darželis,
 25. Kretingalės pagrindinės mokyklos Girkalių skyrius.

 

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistėSkip to content