Psichinė sveikata ir užimtumas

Psichinė sveikata ir užimtumas

Spalio 10 dieną minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Geros psichikos sveikatos bendruomenė ir visuomenė tolerantiškesnės pažeidžiamoms gyventojų grupėms, joms būdinga didesnė socialinė integracija. Visuomenei gera piliečių psichikos sveikata padeda siekti gerovės, solidarumo ir socialinio teisingumo. Geros psichikos sveikatos žmogui reikia kasdienėje veikloje (dirbant, mokantis, ilsintis), todėl tai turi rūpėti ir kiekvienam asmeniškai, ir darbdaviams, ir sveikatos, švietimo, socialinės apsaugos, verslo sektorių atstovams.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, bent 1 iš 4 žmonių nors kartą gyvenime patiria psichikos sveikatos sutrikimą. Dauguma asmenų, gavę specialistų pagalbą, pasijunta geriau, todėl svarbu, kad ji būtų suteikta laiku, priimtinu būdu ir patenkintų individualius asmens poreikius. Taip pat, psichikos ir elgesio sutrikimai kelia didelę ekonominę bei socialinę naštą: dėl psichikos sveikatos problemų mažėja žmonių produktyvumas ir motyvacija dirbti, daugėja praleistų darbo dienų.

Psichinė sveikata ir užimtumas

Užimtumas ypač labai svarbus psichikos sveikatai, nes labai dažnai tai yra finansinio saugumo, socialinių kontaktų, savirealizacijos šaltinis. Nemažai tyrimų aiškiai įrodė neigiamą nedarbo poveikį psichikos sveikatai. Nustatyta, kad nedirbantys žmonės dažniau jaučia didesnį nerimą, serga depresija, tarp jų labiau paplitusios priklausomybės.

PSO psichikos sveikatą apibūdina kaip geros žmogaus savijautos būseną, kai jis suvokia savo gebėjimus, gali susidoroti su įprastu gyvenimo stresu, našiai dirbti ir savo indėliu prisidėti prie bendruomenės. Manoma, kad labai nemaža dirbančių žmonių dalis per visą savo darbingą amžių patiria psichikos sutrikimų ar suserga psichikos liga. Tyrimų duomenimis, net apie 20 proc. darbuotojų gali turėti psichikos sutrikimų (dažniausiai nerimo ar nuotaikos), o per visą darbingą gyvenimą šių sutrikimų simptomų gali pajusti kas antras. Taip pat žinoma, kad dirbančių žmonių psichikos sutrikimai dažnai apipinami mitais, neatpažįstami, slepiami, laiku nesikreipiama pagalbos, todėl sunkėja, komplikuojasi arba tampa lėtiniai. Dirbantis žmogus, būdamas prastos sveikatos ir laiku negaudamas reikalingos pagalbos, darbo vietoje gali išlikti ilgą laiką.

Žinoma, kad apytiksliai tik pusė psichikos sutrikimų turinčių žmonių dirba įvairiose profesinės veiklos srityse. Dauguma tokių žmonių norėtų dirbti, tačiau šie sutrikimai labai didina nedarbo riziką. Manoma, kad žmogui, susirgusiam depresija ar turinčiam nerimo sutrikimų, tikimybė tapti bedarbiu yra dvigubai didesnė nei sveikam. Vis dėlto kai kurie net ir rimtų psichikos sutrikimų turintys žmonės dirba aukšto funkcionavimo lygmens darbus ar užima aukštas pareigas. Be to, yra įrodyta, kad darbas yra svarbus Dirbančių žmonių psichikos sutrikimai dažnai apipinami mitais, neatpažįstami, slepiami, laiku nesikreipiama pagalbos, todėl sunkėja, komplikuojasi arba tampa lėtiniai psichosocialinės reabilitacijos komponentas, mažinantis atkryčių ir paūmėjimų skaičių ir trukmę. Kiekvienas mūsų galime susirgti, ir nuo darbovietės požiūrio priklauso, kiek joje jausimės saugūs, kiek būsime jai lojalūs ir produktyvūs.

Visuomenėje dar daug žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, gėdijasi ir bijo, kad, atskleidę savo problemas kolegoms, rizikuotų prarasti paaukštinimo galimybę ar net darbą. Įvairių tyrimų duomenimis, tik 13 proc. žmonių jaučiasi galintys pasakyti apie savo psichikos sveikatos bėdas vadovui. Kodėl gi taip atsitinka, kad drąsiai dalijamės su kolegomis persirgto gripo detalėmis, pasakojame širdies ar kelio sąnario operacijos smulkmenas, pasigrožime naujais akiniais, kuriuos teko įsigyti, nes suprastėjo regėjimas, bet iš visų jėgų stengiamės, kad kolegos niekada nesužinotų, jog sunkiai suvaldome norą svaigintis, už nerūpestingų šypsenų slepiame giliausią liūdesį ir niekada nepaklausime, ar kolegos negalėtų parekomenduoti gero psichologo, psichiatro, psichoterapeuto.

Deja, stigmatizavimas paplitęs ir darbo vietose. Žinios ir suvokimas yra veiksmingos stigmatizavimo mažinimo priemonės. Vis dėlto profesinės sveikatos, visuomenės sveikatos specialistui, vadovui, psichologui ar personalo specialistui gali būti labai sunku nuspręsti, nuo ko organizacijoje pradėti siekiant mažinti psichikos ligų stigmatizavimą

Jeigu esate darbuotojas ir sergate psichikos liga

  • Neleiskite, kad stigma paveiktų pasitikėjimą savimi ar sukeltų gėdos jausmą. Galite klaidingai manyti, kad jūsų būklė yra asmeninio silpnumo požymis ar kad turėtumėte sugebėti tai valdyti savarankiškai. Net jeigu manote, kad tai ne psichikos liga, o tik psichologinė krizė, žinokite, kad ją patirti yra normalu ir ieškoti pagalbos yra normalu.
  • Prireikus kreipkitės pagalbos. Neleiskite, kad stigma užkirstų kelią kokybiškai pagalbai, galimybei pasveikti ar reikšmingai sumažinti ligos simptomus.
  • Dalykitės žiniomis. Kai girdite žmones sakant neteisingus dalykus apie psichikos ligas, dalykitės tuo, ką žinote. Jeigu jaučiatės saugiai, pasidalykite savo istorija.
  • Ieškokite palaikymo. Vienas iš būdų – forumai, kuriuose galite išreikšti savo mintis apie darbą ar asmeninį gyvenimą. Jūsų kalbėjimas gali suteikti drąsos kitiems žmonėms, įveikiantiems panašius iššūkius.

Jeigu esate bendradarbis

  • Pasidomėkite faktais. Vienas iš geriausių būdų sumažinti psichikos ligų stigmatizavimą – suprasti tiesą.
  • Kalbėkite oriai ir pagarbiai. Kruopščiai rinkitės žodžius, vartokite pagarbias frazes, pabrėžkite gebėjimus, o ne sutrikimus, įvardykite asmenį, o ne jo ligą ar negalią.
  • Sustabdykite žmones, kai jie reiškia stigmatizuojantį požiūrį ar vartoja žeidžiančius žodžius.
  • Palaikykite savo kolegas. Domėkite, klauskite ir pasidalykite su kolegomis, kokie psichikos sveikatos stiprinimo ar pagalbos ištekliai yra prieinami Jūsų įmonėje.

Jeigu esate darbdavys

  • Švieskite ir informuokite. Nevenkite psichikos sveikatos temos – kalbėkite apie tai darbovietės renginiuose ir susitikimuose.
  • Sukurkite sveiką darbo vietos aplinką ir darbuotojų psichikos sveikatą palaikančią kultūrą.
  • Pradėkite nuo vadovų. Skatinkite vyresniuosius vadovus psichikos sveikatos srityje parodyti lyderystę. Ugdykite jų įgūdžius kalbėti apie psichikos sveikatą.
  • Išrinkite organizacijos atstovą, kurį visi žinotų ir prireikus galėtų kreiptis pagalbos (pvz., dėl informacijos, kaip ir kur galima gauti profesionalią pagalbą).

 

Parengta naudojantis Valstybinio psichikos sveikatos centro informacija



Skip to content