25 Geg Skandinavų atradimas – šiaurietiškas ėjimas
„Nesitikėkite, kad gydytojai suteiks jums sveikatą, nes jie gydo ligas, sveikatą reikia užsitikrinti patiems, treniruojantis. Treniruotis – protingai, palaipsniui ir atkakliai.“ N. Amasov“
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad šiais metais pasaulinė šiaurietiško ėjimo diena minima gegužės 21 ir 22 d. Pasaulinė šiaurietiško ėjimo diena – tai vaikščiojimo technikos paminėjimo diena, naudojant šiaurietiškas lazdas, skirta visiems žmonėms: bet kokio amžiaus, skirtingo fizinio pajėgumo ir skirtingų gebėjimų. Šią dieną paminint tūkstančiai dalyvių visame pasaulyje išeina į gatves, takus, parkus, miškus, taip propaguodami ir skatindami fizinį aktyvumą.
Iš kur atsirado šiaurietiškas vaikščiojimas?
Šiaurietiškas ėjimas atsirado dar 1930 metais Suomijoje. Tai buvo slidininkams skirta mankšta. Vėliau šiaurietiškas ėjimas buvo ištyrinėtas moksliškai, aprašyta jo nauda. Po karo, ketvirtajame ir penktajame dešimtmetyje, šiaurietiškas ėjimas iš Suomijos persikėlė ir į kitas šalis – Švediją, Norvegiją, vėliau pasiekė ir Vakarų Europą – Vokietiją, Daniją. Kadangi jis buvo sukurtas Skandinavijoje, pavadinimas Šiaurietiškas ėjimas (Nordic Walking) prigijo. Šiaurietiškas ėjimas Lietuvoje atsirado 2007 metais. Jis populiarėja iki pat šiol ir manoma, kad populiarės ateityje.
Šiaurietiško ėjimo technika remiasi 3 pagrindinėmis taisyklėmis:
- Taisyklinga laikysena
- Teisingas lazdų naudojimas
- Taisyklinga ėjimo technika
Šiaurietiško ėjimo nauda
Šiaurietiškas ėjimas gali būti net 47 proc. veiksmingesnis nei greitas ėjimas ar bėgimas, priklausomai nuo jo intensyvumo, kadangi ėjimui su lazdomis naudojama ne tik apatiniai, bet ir viršutiniai kūno raumenys, kurie įprasto ėjimo metu nėra stimuliuojami (krūtinės raumenys, trigalvis raumuo, dvigalvis raumuo, pečių juostos ir kaklo raumenys). Apatinė kūno dalis gauna tradicinio ėjimo ar greito ėjimo naudą, o lazdos įdarbina viršutinę kūno dalį. Taip pat šiaurietiškas ėjimas gerina širdies ir kvėpavimo darbą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Reguliarus vaikščiojimas su lazdomis, gali padėti sustiprinti stuburo raumenis, pagerinti pusiausvyrą ir sumažinti kaklo skausmus. Tai yra kūno treniruotė, kurią galime praktikuoti ištisus metus įvairiose vietose mieste ar gamtoje (pėsčiųjų takai, miškai, parkai ar paplūdimiai).
Ėjimo nauda:
- dirba apie 90 proc. viso kūno raumenų;
- vaikštant šiaurietiškomis lazdomis, sudeginama daugiau nei 400 kcal per valandą, 47 proc. daugiau nei vaikštant įprastai;
- stiprinama viršutinė rankų ir užpakalinė pečių juostos dalis bei krūtinės raumenys;
- sumažinama apkrova kelių sąnariams;
- padeda formuoti taisyklingą laikyseną bei stiprina stuburą ir nugaros raumenis;
- nereikalauja fizinio pasiruošimo, todėl tinka visiems.
Fizinio aktyvumo svarba
Visi naujausi psichologiniai ir fiziologiniai tyrimai patvirtina, kad mūsų kūnas ir siela yra visuma bei veikia vienas kitą. Jei esame prastos fizinės formos, mus dažniau aplanko liūdnos, pesimistinės mintys, mažėja produktyvumas darbe, atsiranda įtampa asmeniniuose santykiuose. Jei mūsų kūnas yra sveikas, smegenys gauna pakankamai deguonies, esame kūrybiški ir energingi, kasdienius darbus atliekame greitai ir su malonumu.
Maždaug po 30 minučių aktyvios aerobinės veiklos organizmas išskiria vadinamuosius „laimės hormonus“ – serotoniną ir endorfiną. Šios medžiagos veikia atpalaiduojančiai, o išsiskyręs dopaminas žadina fantaziją ir kūrybiškumą. Jausmai, kurie atsiranda po reguliarių treniruočių, vadinami „bėgiojimo euforija“.
Dauguma žmonių jau po pirmų treniruočių būna maloniai nustebinti šiaurietiško ėjimo metu gimusių naujų idėjų ir sprendimų, lengvumo ir optimizmo jausmo. Tai yra mūsų smegenyse veikiančios laboratorijos darbo rezultatas. Ji pagaliau gavo „žaliavų“ bei pakankamą deguonies kiekį, kad galėtų „pagaminti“ stresą slopinančių hormonų, kurie puikiausiai susidoroja su virusais ir liūdnomis mintimis bei skatina kūrybišką mąstymą.
Tinkamai apsirengus, šiaurietišką ėjimą galima praktikuoti bet kokiu oru, bet kokiu metų laiku.
Šiaurietiško ėjimo pagrindai
- Lazdas laikykite lengvai (nespauskite jų per stipriai). Ištiesę pirštus mojuokite lazdas pirmyn ir atgal, vienu ritmu (priešingomis kryptimis).
- Einant rankos turi būti tiesios, bet neįtemptos per alkūnes. Judesys atliekamas iš peties.
- Atkreipkite dėmesį: kūno padėtis turėtų būti beveik vertikali, neženkliai pasvirusi pirmyn. Pečiai – atsipalaidavę ir nusvirę, o lazdos laikomos prie kūno.
- Šiaurietiško ėjimo lazdos visų judesių metu išlieka pasvirusios, o lazdos rankena turi laisvai judėti Jūsų delne (suspauskite ir atidarykite delnus, kad lazdos galėtų lengvai judėti).
- Kojas lengvai sulenkite per kelius ir žingsnį dėkite priešinga lazdos pusei. Žingsnio ilgis turėtų būti didesnis negu įprastai.
- Pečiai juda priešinga kryptimi negu kojos. Svarbiausia yra žingsnius ir rankų mostus atlikti vienu ritmu (judesiai pirmyn ir atgal atliekami didele amplitude).
Jei sergate, vartojate vaistus arba gydytojai jums rekomendavo riboti fizinį aktyvumą, prieš pradėdami šiaurietiško ėjimo treniruotes, pasikonsultuokite su gydytoju.
Kviečiame visus, mokančius ir niekada nebandžiusius šiaurietiško ėjimo, į nemokamus užsiėmimus. Jų metu jau išbandžiusieji šią fizinio aktyvumo formą patobulins savo techniką, o nemokantieji išmoks šio puikaus ir naudingo ėjimo.
Užsiėmimų metu:
- paaiškinsime, kaip išsirinkti tinkamas lazdas vaikščiojimams;
- susipažinsite su pagrindinėmis šiaurietiškojo ėjimo taisyklėmis;
- tobulinsime šiaurietiškojo ėjimo įgūdžius;
- mankšta su lazdomis ir vaikščiojimas įvairiais atstumais.
Daugiau informacijos suteiksime telefonu 865991923 arba el. paštu rosita.virkete@visuomenessveikata.lt
Naudoti šaltiniai: