Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena „Raudoni bateliai“

Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena „Raudoni bateliai“

Rugsėjo 9 d. – Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo paminėjimo diena. Šios dienos paminėjimo renginiai pradedami devynios minutės po devynių ryte. Ši diena pasirinkta todėl, kad dar kartą būtų priminta, jog moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų.

Vaisiaus alkoholinis sindromas (toliau – VAS) laikomas pagrindine vystymosi sutrikimų sukeltos negalios ir neišvengiamo protinio atsilikimo priežastimi visame pasaulyje. VAS sukelia alkoholis, vartojamas vaisiaus vystymosi metu. Nėra “saugaus” alkoholio kiekio, galimo vartoti nėštumo periodu. Didesnis išgertas alkoholio kiekis yra pavojingesnis nei mažesnis, nes didesnis alkoho­lio kiekis sukelia didesnius vystymosi sutrikimus.

Priklausomai nuo vartojamo alkoholio kiekio ir vaisiaus raidos laikotarpio VAS sutrikimai ir simptomai varijuoja – esant dideliam alkoholio poveikio laipsniui kūdikis gali gimti su vidaus organų defektais bei specifiniais fenotipiniais pokyčiais (pakitusiais veido bruožais), taip pat individai pasižymi uždelstu psichinių funkcijų vystymusi, hiperaktyvumu, impulsyvumu, nesugebėjimu prisitaikyti prie naujų sąlygų, taip pat sutrikusia kalba, klausa, smulkiąja motorika, mokymosi sunkumais, dėmesio ir atminties sutrikimais, intelektine negalia.

Paveikti VAS sindromo, susiduria su sunkumais, kurie dažnai yra nepažįstami ir nesuprantami didžiajai visuomenės daliai. Būdami itin jautrūs pokyčiams, įtampai, šie žmonės yra lengviau pažeidžiami ir dažniau patiria socialinę išskirtį, kenčia dėl įsistovėjusių normų, stereotipų, taisyklių ir reikalavimų, kurie gali būti sunkiai suprantami ar netinkamai interpretuoti paties individo, sergančio šiuo sindromu. Todėl galime įsivaizduoti, kokią įtampą ir sunkumus patiria jaunas žmogus, besiruošiantis įžengti į savarankišką suaugusiųjų pasaulį, kuriame apstu taisyklių, atsakomybės, pokyčių ir svarbių sprendimų. Esminis dalykas, lemiantis tolimesnę socialinę raidą ir jos kryptį, yra asmens aplinka. Šeima, artimieji, įstaigos ir mokyklos bendruomenė turi neapsakomai didelę įtaką tokio žmogaus gyvenimo kelią lemiantiems pasirinkimams. Tinkama parama, sukurtas saugus aplinkos “kokonas” šiai jautriai asmenybei padeda augti ir tobulėti, lemia ateities sėkmes ir integraciją į visuomenę bei užkerta kelią socialinei degradacijai ir netinkamiems sprendimams, galintiems apspręsti visą likusį gyvenimą.

2017 metais atliktos metaanalizės duomenimis Europos regionui būdingas didžiausias VAS paplitimas, kuris net beveik 2,6 karto viršija viso pasaulio vidurkį.

JAV VAS sutrikimo paveiktas 1 iš 20 vaikų. Lietuvoje – 2019 metais prof. A. Utkaus parengtoje analizėje teigiama, jog alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo 3 proc. moterų, 0,15 proc. vartojo alkoholį dideliais kiekiais.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia paminėti Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną „Raudoni bateliai“ dalyvaujant akmenukų su „Raudonais bateliais“ akcijoje ir Futbolo parodomosiose 9 minučių rungtynėse.

 

Informacijos šaltinis:  Išmanioji sveikatos akademija



Skip to content