Trys taisyklės kurių verta laikytis skaitant maisto produktų etiketes

Trys taisyklės kurių verta laikytis skaitant maisto produktų etiketes

Renkantis maisto produktus labai dažnai ant pakuotės matome užrašus: naminis, rankų darbo, iš gamtos. Vaizduojami piešiniai sudaro įspūdį, kad maisto produktas yra labai sveikas. O iš tiesų tai yra marketingas. Naudingesnė informacija yra pateikta maistinės vertės etiketėje ir sudedamosiose dalyse.

Atkreipus į tris dalykus, kurie yra pažymėti maisto produkto pakuotėje, mes galime padaryti didžiulę teigiamą įtaką savo kūnui – jį maitinti sveikatai palankiais maisto produktais.

Pirma sudedamoji dalis reiškia, kad jos yra daugiausiai maisto produkte.

Pavyzdžiui, pamatę sausainius, kurių pavadinimas „avižiniai sausainiai“ iš karto galvojame, jog tai sveikatai palankus maistas, tačiau sudedamosios dalys mums sako, kad tai yra iš aukščiausios rūšies kvietinių miltų, daug cukraus, o avižų vos tik 20 proc. Tad perskaičius etiketę natūraliai kyla klausimas, ar tikrai jie tokie palankūs mūsų sveikatai?

Kuo trumpesnis sudedamųjų dalių sąrašas, tuo produktas palankesnis sveikatai.

Nebūtina žinoti visų sudedamųjų dalių, ypač E raidėmis pažymėtų maisto priedų, užtenka rinktis maisto produktą kurio etiketė yra mažesnė. Apačioje pateikiame dviejų bandelių sudedamąsias dalis: abi saldžios, viena su varškės įdaru, kita – su obuoliais, kainų skirtumas nežymus. Pamačius sudedamųjų dalių kiekį aišku, jog su varške bandelė bus palankesnė sveikatai.

Gamintojai maisto produktuose esančius konservantus gali žymėti su E raidėmis arba parašyti pilną pavadinimą. Gamintojai linkę nenurodyti E raidžių. Dėl medijos suformuotų normų „E raidės didysis blogis“. E raidės nėra blogai, kadangi jų būna iki 1 proc. maisto produkte. Didesnis blogis yra:

-cukrus;

-per daug druskos turintys produktai;

-mažai skaidulų turintys produktai;

-per daug riebalų arba trans. riebalų turintys produktai.

 

Tai tik kelios paprastos taisyklės, kurių laikantis teigiamai galime pakeisti savo gyvenseną.

__________________________________________________

Jaunuoli gali nemokamai, anonimiškai bei konfidencialiai konsultuotis su jaunimo koordinatore:

El. paštu: greta.rackauskaite@visuomenessveikata.lt;

Telefonu:  8 659 93739

Susitikti galime:

  • Klaipėdos g. 11, Gargždai;
  • Klaipėdos g. 4 – 2, Priekulė;
  • Šermukšnių g. 3, Veiviržėnai.

Sek aktualias naujienas:

 

Finansuojama iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse”

____________________________________________________

Informaciją parengė Greta Račkauskaitė, jaunimo sveikatos koordinatorė

 Skip to content