Valgymo sutrikimus lemiantys veiksniai

Valgymo sutrikimus lemiantys veiksniai

Valgymo sutrikimai yra didelė problema šiuolaikiniame pasaulyje, ypač paauglių mergaičių tarpe. Valgymo sutrikimai padažnėjo XXI a. pradžioje. 2000 m. Vilniaus respublikinėje psichiatrinėje ligoninėje gydėsi net 20 pacientų, turinčių valgymo sutrikimų. Palyginimui, tiek pat nervinę anoreksiją sergančių ligonių buvo iš viso gydyta 1970-1990 metais. Kadangi valgymo sutrikimai priklauso mirtingiausioms psichinėms ligoms, svarbu atrasti ir pašalinti juos sukeliančias priežastis. Jas šiandien ir aptarsime.

Žiniasklaidos spaudimas

Pirmasis veiksnys, galintis lemti valgymo sutrikimus, yra žiniasklaidos įtaka. Daugumos paauglių (79,8%) kūno svoris yra normalus. Tai reiškia, kad jis neturėtų kelti papildomų sveikatos problemų, žmogus neturėtų dėl to patirti streso. Deja, tik vienas iš šešių paauglių yra patenkintas savo kūno masės indeksu (KMI). Įdomu tai, kad pusė vaikinų norėtų jį padidinti, o dauguma (79,5%) merginų – sumažinti. Tyrimas, analizavęs valgymo sutrikimų atsiradimo dėl patiriamo spaudimo iš žiniasklaidos ir visuomenės, atskleidė, kad respondentai, kurie patyrė spaudimą iš žiniasklaidos, į valgymo sutrikimų rizikos grupę pateko beveik tris kartus dažniau. Tai parodo, kad į šį veiksnį būtina atsižvelgti vykdant prevencines ir intervencines programas.

Perfekcionizmas bei savęs sudaiktinimas

Antrasis veiksnys – polinkis į perfekcionizmą ir savęs sudaiktinimą. Užsienio tyrėjams yra gerai žinomas ryšys tarp valgymo sutrikimų ir perfekcionizmo, Lietuvoje ši sąsaja išsamiai neištyrinėta. Savęs sudaiktinimas – tai kai žmogus internalizuoja aplinkinių požiūrį į save ir vertina savo kūno vertę pagal tai, kaip ją vertina kiti. Jei šis bruožas būdingas ir perfekcionistui, didelė tikimybė, kad jis kels sau per aukštus standartus, taip pakenkdamas savo psichikai ir sveikatai. Taigi, griežtas požiūris į savo kūną turi didelę įtaką valgymo sutrikimų rizikai.

Fizinis aktyvumas:

Paskutinis aptariamas veiksnys yra fizinis aktyvumas. Ne paslaptis, kad sportas yra viena iš pagrindinių priemonių palaikant tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. 2018 m. atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad respondentai, kurie buvo linkę badauti ar perdėtai rūpintis savo išvaizda ir svoriu, rodė žemesnius fizinio aktyvumo rodiklius. Tuo tarpu fiziškai aktyvesni respondentai nesirinko tokių metodų kaip badavimas norėdami išlaikyti norimą svorį. Tai parodo, kad fizinis aktyvumas ne tik pageriną bendrą visuomenės sveikatą, bet ir galėtų sumažinti valgymo sutrikimų atvejų skaičių.

Išvada

Valgymo sutrikimai yra viena iš modernaus pasaulio problemų. Remiantis tyrimais galima sakyti, kad šias ligas lemia keli veiksniai. Pirma tai žiniasklaidos spaudimas – redagavimo programomis sukurtų standartų pritaikymas visuomenei. Taip pat svarbus veiksnys –

polinkis į perfekcionizmą bei savęs sudaiktinimas (kai tikimasi patenkinti aplinkinių lūkesčius). Taip pat svarbus veiksnys yra fizinio aktyvumo stoka, kadangi tokie žmonės svoriui kontroliuoti dažnai griebiasi žalingesnių metodų. Taigi, norint gyventi sveikiau, svarbu (kiek įmanoma) vengti šių veiksnių.

Parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro savanorė Eglė, redagavo Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Roberta Mežetė.

Šaltiniai:

 



Skip to content