Vietos herojus Stanislovas: vienas žingsnis – didžiulis pokytis

Vietos herojus Stanislovas: vienas žingsnis – didžiulis pokytis

Herojus apibūdinamas kaip didvyris, žmogus, atliekantis ar atlikęs žygdarbį, vadas, karžygys, po mirties sudievintas ir tapęs mitine būtybe. Šių laikų herojai – paprasti žmonės, kiekvieną dieną vaikštantys tarp mūsų. Jie nevilki spalvotų kostiumų ir negelbsti nuo blogiukų, tačiau savo darbais ir istorijomis priverčia susimąstyti apie paprastus dalykus, tai, kas iš tiesų mums kiekvienam turėtų būti svarbu. Vienas herojus vaikšto ir Gargždų miesto gatvėmis. Jo asmeninius pasiekimus pastebėjo Europos socialinio fondo agentūra ir oficialiai pavadino šių laikų herojumi įvykusiame konkurse „Žingsniai“. Tai – Stanislovas Lukauskas.

Stanislovo sėkmės istorija dalyvaujant Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro projekte „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos rajone“ buvo pastebėta ir pateko tarp 10 Europos socialinio fondo projektų dalyvių sėkmės istorijų visoje Lietuvoje konkurse „Žingsniai 2019“. Lapkričio 5 dieną vyko visų istorijų pristatymas, o herojai buvo apdovanoti. Abejingų neliko – vyresnio amžiaus žmogus, kuris turi daugybę sveikatos problemų ir niekada neužsiėmė sportine ar kita aktyvia veikla, šiandien lanko fizinio aktyvumo užsiėmimus ir jo sveikata akivaizdžiai gerėja. Tai puikus pavyzdys kiekvienam – savo neigiamus gyvenimo įpročius pakeisti gali visi, tam nėra jokių ribų, svarbu žengti pirmą žingsnį.

Stanislovo gyvenimas, nepaisant daugybės sveikatos problemų, nelabai kuo ir išsiskiria. Būdamas vos 16 metų Stanislovas jau žengė į suaugusiųjų pasaulį – pradėjo dirbti kolūkyje. Kai jam sukako 19 metų, išėjo į kariuomenę ir iš ten grįžo turėdamas 2 grupės invalidumą – jam buvo nustatyta stuburo tuberkuliozė, 8 mėnesius teko praleisti lovoje. Sveikatai atsistačius, Stanislovas pradėjo dirbti šaltkalviu-remontininku ir šias pareigas vykdė iki pat pensinio amžiaus.

Darbas nebuvo labai sunkus, tačiau teko dirbti kenksmingomis sąlygomis. Didžiąją dalį laisvalaikio leisdavo kolektyviniame sode: statė namelį, prižiūrėjo daržą, sodą, augino triušius, 10 metų turėjo arklį, su kuriuo atlikdavo įvairius ūkio darbus sau, o kartais uždarbiaudavo padėdamas kitiems.

Stanislovo ligos istorija stebina net visko mačiusius gydytojus. Problemos su sveikata prasidėjo dar vaikystėje – dažnai kamuodavo inkstų uždegimas. Dėl šios ligos dažnai tekdavo gulėti ligoninėje, todėl ne kartą teko kartoti mokyklos kursą. Kaip jau minėta, jaunystėje senjorui buvo nustatyta stuburo tuberkuliozė, tai atsiliepė ir vėlesniame amžiuje. Stanislovui diagnozuotas prostatos vėžys, prieš dvejus metus pašalintas vienas inkstas su naviku. Lyg to būtų negana,

Stanislovui teko išgyventi du smegenų infarktus, dėl to vyrą ėmė kankinti nuolatinis pykinimas, nuolatinis galvos svaigimas ir žemas kraujospūdis. Su žemu kraujospūdžiu jis kovoja jau nuo seno, anksčiau užtekdavo išgerti puodelį stiprios kavos, bet šiuo metu tai nebegelbsti. Dėl žemo kraujospūdžio būna dienų, kai senjorui nesinori lipti iš lovos. Dėl blogos savijautos vyras labai daug laiko leido namie ir retai tepakildavo iš lovos. Išėjęs iš namų, pusiausvyrai išlaikyti remdavosi net dviem lazdomis.

Šiuo metu Stanislovui 81 metai, jis jau 20 metų kaip pensininkas. Iki dalyvavimo programoje jau daugiau nei trejus metus jis buvo labai prastos fizinės būklės. Dienas leido namie, lovoje. Vieną dieną Stanislovas laikraštyje pamatė kvietimą dalyvauti fizinio aktyvumo skatinimo programoje. Senjoras truputį abejojo, tačiau sūnus su marčia, linkėdami artimam žmogui geriausio, įkalbėjo pabandyti.

Stanislovas dalyvauja programoje jau vienerius metus.

Praėjus metams nuo dalyvavimo programoje pradžios, senjoras pastebėjo, kad savijauta pagerėjo. „Pačią pirmą dieną buvo duota užduotis net 24 minutes eiti ratu aplink salę. Ir aš pradėjau eiti pasiremdamas lazda. Apėjau pusę rato. Prisėdau. Apėjau dar pusę – vėl prisėdau. Tas pats buvo antrą, trečią, ketvirtą dieną. Paskui pradėjau vaikščioti be sustojimų“, – patirtimi dalijasi senjoras. Nors pradžia nebuvo lengva, buvo sunku atlikti paprasčiausius pratimus, bet šiuo metu Stanislovas atlikdamas įvairius pratimus jau gali papasakoti, kokie pratimai pagelbės nuo nugaros skausmo. Be to, Stanislovas vaikšto jau nebe su dviem lazdelėmis, o su viena, geresnėmis dienomis į užsiėmimus nueina ir be lazdelės, net sėda ant dviračio ir važiuoja į sodą darbuotis. „Jaučiu, kad mano visam organizmui gera. Aš esu patenkintas. Prie šitos programos prisijungė ir ne vienas mano bičiulis. Kartais sėdžiu kieme ant suoliuko ir kvėpuoju grynu oru, ateina ir kitų žmonių pasėdėti. Matau, kad jiems sunku judėti, todėl raginu visus sportuoti“.

Stanislovas labai džiaugiasi, kad gali dalyvauti tokioje programoje ir stengiasi užsiėmimuose dalyvauti kiek įmanoma dažniau. Jis tiki, kad tai tik pradžia ir kad ateityje sveikata tik stiprės.

 Skip to content