Minima Pasaulinė širdies diena

Minima Pasaulinė širdies diena

Rugsėjo 29-ąją visame pasaulyje yra minima Pasaulinė širdies diena. 2022 metų šūkis – „TEGU ŠIRDIS SUJUNGIA SU SVEIKOMIS IR SERGANČIOMIS ŠIRDIMIS!“

Kiekvienais metais Lietuvoje organizuojama Pasaulinės širdies federacijos inicijuota Pasaulinė širdies diena. Lietuvoje šią šventę kiekvienais metais organizuoja Lietuvos širdies asociacija – ne pelno siekianti, visuomeninė organizacija, kurios pagrindinis tikslas mažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.

Daugelį metų širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje ir Klaipėdos rajone. Lietuvoje 2021 m.  nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirė 23 037  gyventojų, Klaipėdos rajone – 358 gyventojai. Didžiausią procentą sudarė mirštamumas nuo kraujotakos sistemos ligų, tokių kaip:

  1. lėtinė išeminė širdies liga;
  2. smegenų infarktas;
  3. kardiomiopatija;
  4. hipertenzinė širdies liga.

Trumpai apžvelkime visas aukščiau išvardytas pagrindines ligas, nuo kurių daugiausia mirė Klaipėdos rajono gyventojų.

  • Lėtinė išeminė širdies liga – tai širdies liga išsivysčiusi kemšantis širdies kraujagyslėms dėl aterosklerozės ar trombo. įvairios kilmės ilgalaikis galvos smegenų kraujotakos sumažėjimas, pasireiškiantis nespecifiniais smegenų neurologiniais ir psichiniais simptomais.
  • Smegenų infarktas – tai ūminis židininis galvos ar nugaros smegenų kraujotakos sutrikimas, dėl tam tikros priežasties sutrikęs kraujo patekimas į tam tikrą galvos smegenų vietą.
  • Kardiomiopatija – tai širdies raumens liga, pasireiškianti širdies struktūros ir funkcijos pokyčiais, lemiančiais širdies nepakankamumo išsivystymą.
  • Hipertenzinė širdies liga – tai aukštas spaudimas (įsitempimas) arterijose. Normalus kraujo spaudimas yra žemiau 120/80 mm Hg; kraujo spaudimas tarp 120/80 mm Hg ir 139/89 mm Hg vadinamas prehipertenzija, o kraujo spaudimas nuo 140/90 mm Hg ar daugiau, laikomas aukštu.

Širdies ir kraujagyslių ligas sukelia rūkymas, cukrinis diabetas, padidėjęs arterinis kraujas spaudimas, nutukimas, oro tarša. Šią ligą gali sukelti ir mažiau paplitusios priežastys, tokios kaip paveldėjimas, infekcinės ar kitos ligos. COVID-19 pandemijos metu širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys žmonės patyrė daug nerimo, jiems buvo didesnė rizika susirgti sunkesne ligos forma ir dėlto, kad  daugelis iš jų pandemijos metu vengė kreiptis į medikus.

Šiais metais minint Pasaulinę širdies dieną akcentuojami trys siekiai.

Siekis „Sujunkime širdis žmonijai“ kviečia atkreipti dėmesį į labai skirtingą pasaulyje sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Daugiau kaip 75 proc. mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų įvyksta žemo ir vidutinio pragyvenimo lygio šalyse. Susirgimų skaičių čia lemia reikiamos skubios pagalbos prieinamumas. Dalyvaudami pasauliniu lygmeniu inicijuotuose Pasaulinės širdies dienai skirtuose renginiuose, mes prisidedame prie informacijos apie šią ligą sklaidos, žmonių sąmoningumo kėlimo ir jų gyvensenos pokyčių.

Siekis „Sujunkime širdis gamtai“ nori atkreipti dėmesį į tai, kad oro tarša lemia 25 proc. visų mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir, kad kasmet dėl šios priežasties pasaulyje miršta apie 7 mln. žmonių. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie sveikesnės planetos kūrimo, ar tai būtų vienkartinės akcijos, kaip ėjimas pėsčiomis, važiavimas dviračiu vietoj kelionės automobiliu, ar tai būtų ilgalaikės vyriausybinėmis programos palaikančios švaraus oro teisinį reguliavimą.

Siekis „Sujunkime širdis dėl savo sveikatos atkreipia dėmesį į psichologinį stresą, kuris gali padvigubinti širdies infarkto riziką. Mankšta, meditacija ir kokybiškas miegas gali padėti sumažinti streso lygį. Atsispirdamas žalingiems įpročiams bei pasirinkdamas sveikatai palankias streso valdymo priemones, žmogus gali maksimaliai pagerinti savo širdies sveikatą.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras skatina rūpintis savo širdies būkle ir kviečia užsiregistruoti į nemokamą Sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai programą. Ji yra skirta suaugusiems asmenims, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksnių bei visiems, siekiantiems sustiprinti savo sveikatą.

Visad prisimink šią frazę, kurią ištarė žymus senovės graikų filosofas Sokratas „Sveikata ne viskas, bet be sveikatos nėra nieko“. Tad rūpinkitės savo sveikata ir skatinkite esančius aplink eiti teisingu, sveikos gyvensenos keliu.

 

Parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Higienos instituto informacija

 

 

 

 Skip to content